Seydişehir'de kepenk eylemi

Özelleştirme kapsamındaki Seydişehir Alüminyum A.Ş'yi almayı planlayan bir firmanın 33 yetkilisinin, incelemelerde bulunmak üzere bugün Seydişehir'e geleceğini öğrenen esnaf, protesto amacıyla kepenk indirecek.

KONYA - Özelleştirme kapsamındaki Seydişehir Alüminyum A.Ş'yi almayı planlayan bir firmanın 33 yetkilisinin, incelemelerde bulunmak üzere bugün Seydişehir'e geleceğini öğrenen esnaf, protesto amacıyla kepenk indirecek. 15 gün önce fabrikaya yer görme belgesi almaya gelen firma yetkililerini içeri sokmayan işçilerden çekinmeye gerek olmadığını belirten Çelik-İş Sendikası Seydişehir Şube Başkanı Muharrem Oğuz, demokratik haklarını kullanacaklarını, ekmeklerinin peşinde olduklarını söyledi.
Çalışanlar ve bölge halkı tesislerin özelleştirilmemesi için ilçede her türlü girişimde bulunma kararı aldı. Buna göre, firma yetkililerinin geleceği gün işçiler tesis önünde toplanacak, esnaf da fabrika işçilerine destek amacıyla kepenklerini kapatacak.
Ayrıca, fabrikadaki 1700 işçi, 350 memur ile mühendis ve 500 taşeron işçi olmak üzere toplam 2 bin 550 çalışan, çocuklarını bugün okula göndermeyecek. Bu arada, özellikle işçilerin yapacağı eylemlerde, firma yetkililerine yönelik olası müdahalenin önlenmesi amacıyla da jandarma ve polis, bu hareketlilik karşısında yoğun güvenlik önlemi almaya başladı. Tesis çevresinde yarın çok sayıda polis ve jandarmanın görev yapacağı, bunun için Konya'dan destek istendiği öğrenildi.