Seydişehir'de olaylı gece

Özelleştirme İdaresi tarafından yapılan ihaleyi 305 milyon dolarla kazanarak Seydişehir Eti Alüminyum Fabrikası'nın sahibi olan CE-KA A.Ş

KONYA - Özelleştirme İdaresi tarafından yapılan ihaleyi 305 milyon dolarla kazanarak Seydişehir Eti Alüminyum Fabrikası'nın sahibi olan CE-KA A.Ş. yöneticilerinin, devir için tesislere geldiğini öğrenen işçilerin eyleminde gergin saatler yaşandı.
Özelleştirme ihalesini kazanan CE-KA A.Ş yöneticilerinin fabrikaya geldiğini haber alan işçiler, önceki gece saat 22.00 sıralarında toplandı ve özelleştirme karşıtı sloganlar atarak fabrikaya kadar yürüdü. Şirket yöneticilerinin, fabrikaya ait sosyal tesislerdeki misafirhanede bulunduğunu öğrenen sayıları 200'ü bulan işçiler, Sosyal Tesisler'in kapalı olan bahçe giriş kapısını kırarak misafirhaneyi taşa tuttu. İşçileri, az sayıdaki polis ve fabrikanın güvenlik görevlileri engellemeye çalıştı. 'Seydişehir CE-KA'ya mezar olacak' sloganları atan işçiler, şirket yöneticilerinin arabalarını tahrip etti, Fabrika Genel Müdürü Mehmet Arkan'ın otomobiline de taş ve sopalarla hasar verdi.
Arkan ve Yönetim Kurulu üyesi Ekrem Cengiz'in de aralarında bulunduğu sekiz CE-KA yöneticisi ve olayları izleyen gazeteciler, sığındıkları misafirhanede beş saat mahsur kaldı. İşçilerin CE-KA'ya ait araçları yakma girişimi ise son anda engellendi. Dışarıda bir saat boyunca bekleyerek slogan atan öfkeli işçiler, saat 02.30 sıralarında olay yerine gelen Çelik-İş Sendikası, Seydişehir Şube Başkanı Muharrem Oğuz'un çağrısı üzerine özelleştirme karşıtı sloganlar atıp dağıldı. Bu arada CE-KA'nın 305 milyon dolarlık bedeli peşin ödediği öğrenildi.
'Birlikte çalışalım'
CE-KA yetkilileri tarafından dün işçilere dağıtılan yazılı duyuruda,
"Tahriklere kapılmayarak, karşılıklı işbirliği içinde kesintisiz üretime devam etmek en büyük amacımızdır" denildi. Şirket stratejisinin mevcut işçilerle çalışmak olduğu belirtilen açıklamada "Çeşitli nedenlerle, çalışmaya devam etmek istemeyen arkadaşlarımızın taleplerine de tarafımızdan saygı gösterilecek, her türlü yasal hakları derhal
ödenecektir." görüşüne yer verildi. Öte yandan 30 işçinin herhangi bir gerekçe göstermeksizin Eti Alüminyum Fabrikası Genel Müdürlüğü tarafından idari izne çıkartıldığı öğrenildi.