Seyitömer kapışması

Seyitömer kapışması
Seyitömer kapışması
Üretim özelleştirmesinin ilki Seyitömer ihalesi, Çelikler ile Eti Bakır'ın kıran kırana rekabetine sahne oldu. İhale en son Çelikler İnşaat'ta kaldı.

Elektrik üretim özelleştirmesinin ilk ayağını oluşturan 600 megawatt güçteki Seyitömer Termik Santralı ihalesi, Çelikler ile Eti Bakır’ın kıran kırana rekabetine sahne oldu. Taraflar karşılıklı olarak aralıksız 2’er milyon dolarlık artışlarla rekabeti kızıştırdı. İhaleye en yüksek teklifi 2 milyar 248 milyon dolarla Eti Bakır Çelikler İnşaat verdi. Ödeme yüzde 50’si peşin, kalan 24 ay vadeli olarak yapılacak. Özelleştirilen sahalarda 180 milyon ton kömür bulunuyor.
İhale Seyitömer Termik Santralı ile santral tarafından kullanılan taşınmazların, Seyitömer Linyitleri İşletmesi tarafından kullanılan taşınır ve taşınmazların satışı ile, 3 değişik ruhsatı içeren maden sahalarının işletme hakkının devrini öngörüyor. Toplam 16 şirketle başlayan ihalede elemeli turların ardından 10 şirket kaldı.
1 milyar 912 milyon dolarla başlayan açık arttırmada arttırım aralığı 2 milyon dolar olarak açıklandı. Açık arttırmada teklif tutarının 1 milyar 972 milyon dolara çıkmasının ardından ilk çekilen D Enerji olurken sonra sırasıyla Kolin ve Limak çekildi. İhalede 2 milyar dolar sınırının aşılmasının ardından ilk çekilen Park Holding oldu. Ardından Torunlar/Eren OGG, Konya Şeker/Siyah Kalem OGG, Ayen Enerji, Aksa Enerji çekildi. Açık arttırma Çelikler ve Eti Bakır arasında 2’er milyon dolarlık artışlarla ilerledi. En yüksek teklifi 2 milyar 248 milyon dolarla Çelikler İnşaat verdi. Çelikler İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Çelik, ihalenin istedikleri gibi gerçekleştiğini söyledi. Çelik finansman konusunda hazırlıkları olduğunu, ödemenin bir bölümünün öz kaynakla yapılacağını açıkladı. 

Simit ve çay ikramlı ihale

İhale salonunda patronlara simit ve çay ikramı yapıldı. 16 yatırım grubunun yarıştığı ihale, daha öncekilerden farklı olarak ÖİB’nin yemekhanesinde yapıldı. İhaleye göre, kazanan grup santralı ve maden (kömür) sahalarını 4 Ocak 2054’e kadar işletecek. Seyitömer Termik Santralı, Kütahya’nın Seyitömer beldesinde bulunuyor. 4 üniteden kurulu santralın toplam kurulu gücü 600 megavat. Santral son 5 yılda ortalama yıllık brüt 3.7 milyar kilovat saat elektrik üretti.