Sezon öncesi polis çaktı!

Sezon öncesi polis çaktı!
Sezon öncesi polis çaktı!
Emniyet dün yedi ilde büyük bir 'sahte marka' operasyonu düzenledi. Yaz sezonu nedeniyle başta güneyde olmak üzere 2 milyon adet sahte ürün yakalandı.
Haber: NURİYE DOĞU - nuriye.dogu@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - 3 milyar dolar ‘taklit ekonomisi’ ile Çin’den sonra dünyada ikinci sırada yer alan Türkiye ’de yaz sezonu ile birlikte çakma marka baskınları da arttı. Polis, dün İstanbul ve Antalya başta olmak üzere ünlü markaların sahtelerinin üretildiği tespit edilen yedi ilde eşzamanlı operasyonlar düzenledi. Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ve Güvenlik Şube Müdürlüğü ekiplerinin 215 adrese baskın yaptığı operasyonlara 500 polis katıldı. Aralarında kamu görevlilerinin de bulunduğu 31 kişi gözaltına alınırken, yapılan aramalarda ünlü markalara ait ayakkabıdan çantaya, tişörtten iç çamaşırına kadar toplam 2 milyon adet ürün ele geçirildi. Ele geçirilen sahte ürünlerin değeri 80 milyon TL’yi buluyor. 

Piyasanın % 10’u sahte
Zanlıların taklit ürünleri yaz sezonunun açılması ile Ege ve Akdeniz bölgelerindeki turizm merkezlerinde sattıkları belirtildi.
Türkiye’de taklit ürünlerin bir türlü önüne geçilemediğini belirten Tescilli Markalar Derneği’nin eski başkanı Selçuk Üzenge, dün yapılan operasyonun yaz sezonu nedeniyle çok büyük çaplı olduğunu söyledi.
Son üç ayda üç baskın düzenlendiğini ve milyonlarca sahte ürün toplandığını belirten Üzenge, bunların Antalya ve İstanbul’da yoğunlaştığını ifade etti. Ancak tüm bu büyük operasyonlara rağmen hâlâ piyasanın yüzde 10’unun ‘sahte’ olduğuna dikkat çeken Üzenge, “Genelde sportif ürün markalarında sahte çok yaygın. Burada da çanta ve ayakkabılar öne çıkıyor” dedi. 

‘Savcılık izni kaldırılsın’
Sezon başlangıcı olduğu için özellikle sahil kesimlerinin sahte cenneti haline geldiğini vurgulayan Selçuk Üzenge’ye göre, operasyonların daha olumlu sonuç vermesi için savcılıktan izin alma koşulunun kaldırılması gerekiyor. Sahte ürün görüldüğü anda şikâyet ile toplatılması gerektiğine vurgu yapan Üzenge, “Savcılıktan izin beklenirken sahte malların büyük bölümü ortadan kayboluyor. Bu süreci kolaylaştırmak lazım” dedi. Son dönemde internet siteleri üzerinden de sahte marka satışının arttığına dikkat çeken Üzenge, dernek olarak bu konuda da çalışma yapacaklarını ifade etti. Her yıl yapılan baskınlar sonucunda milyonlarca adet sahte ürün ele geçirilirken, taklidi yapılan markanın ürünleri, mahkeme kararından sonra firmaya kalıyor. Tescilli Markalar Derneği (TMD) iki yıl önce başlattığı bir proje ile bu ürünleri markalardan alarak, ‘TMD’ logosu ile ihtiyacı olanlara ulaştırıyor.

Ayda 6 milyon euro kazanıyorlar
İSTANBUL- İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Güvenlik Şube ekiplerinin “çakma ürün” operasyonunda çetenin aylık 6 milyon euro gelir elde ettiği öğrenildi. Baskınlarda göz altına alınanlar arasında çete lideri olduğu iddia edilen Metin E. ile Kepezspor Kulübü Başkanı Ahmet Ü’nün de bulunduğunu belirtiyor. Polisin yaptığı 6 aylık takipte çetenin karapara aklama yöntemine ilişkin ilginç detaylar da ortaya çıktı. Taklit ürün satışından kazandıkları belirlenen 20 milyon euroyu resmi kayıtlara geçirmek isteyen çete üyeleri bunun için Antalya’da 5 yıldızlı 2 otel satın aldı. Güvenlik Şube Polisi’nin kendilerini izlediğinden habersiz olan çete üyeleri kısa süre sonra satın aldıkları 5 yıldızlı 2 oteli tekrar aldıkları fiyata sattı. Çetenin bu yöntemle otel satışından elde edilmiş gibi gösterdiği 20 milyon euronun resmi kayıtlara geçmesini sağladığı belirlendi. {İSMAİL SAĞIROĞLU}

bigPara.com