SGK Başkanı: Bir defa affetmekten bir şey olmaz

SGK Başkanı: Bir defa affetmekten bir şey olmaz
SGK Başkanı: Bir defa affetmekten bir şey olmaz
SGK'ya ataması yapılan 256 denetmene hitap eden kurum Başkanı Fatih Acar, 'Eğer verilen ceza işletmeyi batıracaksa, bir defa affetmekten bir şey olmaz' dedi.

ANKARA - Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) 256 denetmen yardımcısının ataması yapıldı.

SGK'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Fatih Acar, Erdoğan Özen Konferans Salonu'nda düzenlenen denetmen yardımcıları atama törenine katıldı.

Acar, buradaki konuşmasında, atanacak denetmen yardımcılarının SGK'ya değer katacağını ve önemli hizmetler yapacağını belirtti.

Türkiye 'de 74 milyona hizmet verme sorumluluğu bulunan başka kurum olmadığını ifade eden Acar, SGK'nın doğumdan ölüme kadarki, hatta ölümünden sonra devam eden süreçleri de kapsayan çok geniş yelpazede hizmet verdiğini vurguladı.

Bu nedenle Türkiye'nin en önemli kurumunun SGK olduğunu belirten Acar, “İnsanların hayır duasını almak, insanlara hizmet etmek, bu ülkeye, millete önemli katkılarda bulunmak istiyorsanız çalışacağınız birinci kurum SGK'dır. Bu kadar önemli bir kurumda görev almak büyük onurdur. Bu onuru taşımak ayrıcalıktır” ifadelerini kullandı.

Acar, denetmenlerin, kurumun, Türkiye'nin en önemli sorunlarından kayıt dışıyla mücadele konusundaki politikasını taşrada uygulayacağını, bu açıdan denetmenliğin SGK'daki planlamalarda ayrı önemi bulunduğunu kaydetti.

Ataması yapılacak denetmen yardımcılarının önemli işler yapmak istediğini bildiğini anlatan Acar, “Bunu, görev yaptığınız kesimleri de kırmadan, dökmeden gerçekleştirmeniz gerekiyor. Onları potansiyel suçlu gibi görüp, acımasız denetim anlayışını onlar üzerinde denememek gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Denetmenlerin, işletmelerde görevlerini yaparken bilgilendirici ve yol gösterici çalışma yöntemi izlemelerini isteyen Acar, denetmenlerin asli görevlerinin “işletmeleri yok etmek değil yaşatmak” olması gerektiğine işaret etti.

Denetmenlerin işletmelerin kapanmaması formülünü geliştirmeleri gerektiğini belirten Acar, “Bir işletmeye gidip ağır cezalar yazabilirsiniz. Bu cezalar o işletmenin kapanmasına yol açacaksa bir kez daha düşünün. Acımasız olmayalım. Elbette ki ceza yazılması gerekiyorsa cezalarımızı da yazacağız. Ancak işletmeleri kazanacaksak bir defa affetmekten bir şey olmaz” tavsiyesinde bulundu.

Daha sonra, denetmen yardımcılarının atamalarına geçildi. Sınavda birinci olan Yıldız Avseren'in atamasını Başkan Acar gerçekleştirdi. (aa)

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/111437811143782

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  sgk başkanı bir defa affetmek hk. - fgemak

  sayın fatih acar iyice saçmalamış,yasalarda keyfilik olamaz kuraları net ve açık şekilde belirlenir,denetmende nerede ne yapacağını bilir,eğer böyle bir uygulamaya isteniyorsa yasal düzenlemenin buna göre yapılıp, görevli memurun af konusunda yetkisini kullanırken suistimal şayibelerine muhatap olmaması için sınırların ve kuralların net bir şekilde belirlenmesi lazım.

  GSS - amaurot

  Türkiye'de sosyal güvenlik politikaları her ne şart olursa olsun insana yönelik midir? Genel Sağlık Sigortasıyla zaten işsizi kallavi memlekette işsizlere bir de prim borcu çıkarıldı hane gelirine bakılarak! Bu ülkenin mutsuz oluşunun yurttaşlarının da umutsuz oluşunun temel sebebi sağlıklı sosyal politikalar üretilemeyişidir!