SGK bilgiyi-belgeyi birkaç saniyede görecek

SGK bilgiyi-belgeyi birkaç saniyede görecek
SGK bilgiyi-belgeyi birkaç saniyede görecek

Binali Yıldırım (solda) ve Ömer Dinçer SGK daki bilgi ve belgeleri e-devlet projesine aktaracak proje için protokol imzaladı. FOTOĞRAF: HAKAN GÖKTEPE / AA

Çalışma Bakanı Ömer Dinçer, Türksat'la hazırladıkları projeyle, SGK'nın 81 ildeki basılı bilgi ve belgelerin elektronik ortama aktarılacağını belirtti

ANKARA - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, Türksat A.Ş. işbirliğinde Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) bilgi ve belgelerinin sayısallaştırılmasına yönelik projeyle bütün işlemleri birkaç saniyede görebileceklerini, kişiye ait hizmet dökümlerini çıkarabileceklerini ve çok kısa bir zaman içinde de emeklilik işlemlerini tamamlayabileceklerini belirtti.
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile Bakan Dinçer, SGK’daki basılı bilgi ve belgelerin e-devlet hizmetlerinde kullanılabilmesi için Türksat tarafından elektronik ortama aktarılmasına ilişkin işbirliği protokolünü, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda düzenlenen törenle imzaladı. 

‘e-örgüt çabasındayız’
Dinçer, projenin, bir değişim ve dönüşüm projesinin ilk adımı olacağını ifade ederek, 81 ilde basılı bilgi ve belgelerin elektronik ortama aktarılacağını ve bilişim ortamında altyapısını tamamlamış bir örgüte dönüşeceklerini söyledi. Birden çok ilde veya birden çok sosyal güvenlik kurumu ile çalışan vatandaşların, emeklilik işlemlerinin uzun zaman alabildiğini ifade eden Dinçer, “Bu projenin tamamlanmasından sonra biz bütün işlemlerimizi birkaç saniyede görebileceğiz ve biz o kişiye ait hizmet dökümlerini çıkarabilecek ve çok kısa bir zamanda emeklilik işlemlerini tamamlayabileceğiz. İş akışımız çok hızlanacak, verimliliğimiz çok artacak, maliyetlerimiz düşecek ama daha da önemlisi bu proje ile vatandaşların emeklilikleri ile ilgili işlemlere dair erişimleri inanılmaz bir hız kazanacak” dedi. Bakanlık olarak bir yıldır sürdürdükleri çalışmadan sonra e-örgüt olma çabasında olduklarını belirten Dinçer, bu hedef doğrultusunda 30’a yakın proje yürüttüklerini söyledi. (aa)

200 bin kişi ‘e-devlet’te
Ulaştırma Bakanı Yıldırım da, 2008’de başlatılan e-Devlet Kapısı üzerinden hizmet alımıyla  bürokrasinin azaltılması ve kurumlara gitmeden hizmet alabilmenin yolunu açmayı hedeflediklerini ifade etti. e-Devlet Kapısı’nda 1.5 yılda 200’e yakın kurumun işleminin, 200 binden çok vatandaş tarafından yapıldığını bildiren Yıldırım, hizmet  için bu kurumların altyapılarının buna uygun olması gerektiğini vurguladı. Kamuda en önemli zorluklardan birisinin arşivler olduğuna işaret eden Binali Yıldırım, bu konunun sayısal ortamda olmamasının pek çok olumsuz sonucu doğurduğunu dile getirdi.