"SGK borçlanmaları da yapılandırılsın"

"SGK borçlanmaları da yapılandırılsın"
"SGK borçlanmaları da yapılandırılsın"
Memur ve işçilerin erken emekli olmalarına olanak tanıyan askerlik ve doğum borçlanması ödemelerinin de af kapsamına alınması istendi.

Mevcut uygulamaya göre askerlik borçlanması için yaklaşık 7 bin TL, doğum izni borçlanması için ise çocuk başına 5 bin TL ödeme yapılması gerekiyor. Talep, torba yasaya ilave edilirse borçlanma oranlarının yüzde 5’i ile borçlar kapatılabilecek.

Türk Büro-Sen Ankara 2 No’lu(Maliye) Şubesi Başkanı Hakan Uzunoğlu ANKA'ya yaptığı açıklamada, askerlik ve doğum borçlanmalarının da torba yasaya ilave edilmesini isteyerek, “Tasarı bu madde ilave edilerek yasalaşırsa, işte o zaman tasarı Cumhuriyet tarihimizin en kapsamlı aflarından biri olacaktır” dedi.


"NAYLON FATURAYA AF VAR, ASKERLİK BORÇLANMASINA YOK"
Uzunoğlu, Meclise sunulan alacakların yeniden yapılandırılmasına dair tasarıda, 300 kaleme yakın kamu alacağının faizlerinin silinmesine ek olarak, “100 bin TL tutarında sahte ve muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge kullanan bir mükellef normal şartlar altında bir Vergi İnceleme Raporu ile tespit edilse ve bu kişi bunu bilerek kullanmamış olsa; 18 bin TL Katma Değer Vergisi, 18 bin TL vergi ziyaı cezası, 11 bin 800 TL özel usulsüzlük cezası ile kullanma tarihine göre en çok yüzde 180 en az yüzde 1.9 faiz ödeyecekti. 

Bunların hepsini toplayın çıkarın, teamüller göre böyle bir mükellef en iyi uzlaşmada 40 bin TL öder. Ancak bu tasarı neticesinde 100 bin TL sahte ve muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belgeyi yüzde 5 ile 5 bin TL tutarında bir rakam ile kurtarmış oluyor” dedi.

"BAŞBAKAN’IN SÖZÜNÜ DİNLEYENE 15 BİN TL BORÇ"
Başbakanın “en az 3 çocuk” sözünü hatırlatan Uzunoğlu, “Başbakan tarafından üç çocuk yapmanın tavsiye edildiği ülkemizde, çocuk başına doğum izni borçlanması 5 bin TL’dir. Bu rakam 3 çocuk için 15 bin TL’ye ulaşarak ciddi bir ekonomik yük oluşturuyor” dedi.

“Bugüne kadar askerlik ve doğum izni borçlanmalarına müracaat edemeyenlere yönelik bir af düzenlemesi ve ödeme kolaylığı yapılmalıdır” diyen Uzunoğlu, “Şimdiye kadar, uygulamaya konulan buna benzer aflara yapılan müracaatların yaklaşık yüzde 20-30’u fire vermiştir. Bizler iddia ediyor ve inanıyoruz ki, Askerlik Borçlanması ve Doğum İzni Borçlanmasına yapılan müraacatların en az yüzde 90’ı tahsil edilecektir. 

Çünkü bu uygulamadan kısıtlı bütçeleri olan ve emeklilik maaşıyla geçimini idame edecekler faydalanacaktır. Bu konunun mevcut tasarı içerisinde bulunması sosyal devlet anlayışının vazgeçilmez bir gerekliliğidir” diye konuştu.

Memurların, işçilerin ve tüm çalışanların mevcuttaki askerlik borçlanmasının, doğum izni borçlanmalarının yüzde 5’ini ödemesi gerektiğini belirten Uzunoğlu, “Önerimiz, yaklaşık 7 bin TL olan askerlik borçlanması ve çocuk başına 5 bin TL olan doğum izni borçlanmasının, sahte ve muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge kullanımında göz önüne alınan yüzde 5’lik bir oran ile yapılandırılmasıdır. Bu yapılandırma neticesinde, kamu kaynaklarına ciddi bir ek katkı sağlanacaktır. Çünkü mevcut rakamlar göz önüne alındığında bu iki borçlanmaya ciddi bir talep yoktur” dedi.(ANKA)

bigPara.com

    ETİKETLER:

    Ankara