SGK emekli maaşında intibak için Anayasa Mahkemesi'ni bekliyor

SGK emekli maaşında intibak için Anayasa Mahkemesi'ni bekliyor
SGK emekli maaşında intibak için Anayasa Mahkemesi'ni bekliyor

SGK Başkanı Emin Zararsız, Anayasa Mahkemesi?ndeki emekli davasının 2 milyon 200 bin kişiyi ilgilendirdiğini ve maliyetinin de 8.2 milyar TL olduğunu belirtti. FOTOĞRAF: DİLEK MERMER / AA

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Emin Zararsız, SSK, memur ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarının eşitlenmesine ilişkin davada Anayasa Mahkemesi'nden intibak ödemesine ilişkin bir karar çıksa bile geçmişe dönük bir ödemede bulunulmayacağı görüşünde

ANKARA - Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Emin Zararsız, emekliye ve prim affı bekleyen vatandaşlara umutlarını suya düşürecek açıklamalarda bulundu.
Emin Zararsız, işçi (SSK), memur ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarının eşitlenmesine ilişkin davada Anayasa Mahkemesi’nden intibak ödemesine ilişkin bir karar çıksa bile geçmişe dönük bir ödemede bulunulmayacağı görüşünde. Zararsız, bu davanın 2 milyon 200 bin kişiyi ilgilendirdiğini ve maliyetinin de 8.2 milyar TL olduğunu belirtirken, “Anayasa Mahkemesi kararına göre düzenleme yapacağız. Ancak geçmişe yönelik maaş alınması mümkün olmaz” dedi. 

‘Umutlar suya düştü’
Son dönemde sosyal güvenlik prim borçlarının yeniden yapılandırılacağına ilişkin beklentilere ‘Kimse prim affı beklemesin’ cevabını veren Zararsız, SGK’ya prim borcu olanların, bu borçlarını 36 aya kadar taksitlendirilmesi için başvuruda bulunmaları durumunda sağlık hizmetinden yararlanabileceklerini söyledi. Başkan Emin Zararsız, şu mesajları verdi:
“Bize bu yönde çok fazla baskı yapılıyor ama bir getirisi olduğunu düşünmüyorum. Şimdiye kadar 17 tane borç yapılandırması yapılmış ve hiçbirinden sonuç elde edilememiş.
Ayrıca primini düzenli ödeyenler cezalandırılıyor. Şu anda prim yapılandırması ve hizmet borçlanmasıyla ilgili çalışmamız yok. En son 2008’de yapılan borç yapılandırmasının da yarısı bozulmuş. 1 milyon 352 bin 512 kişi, 23.2 milyar TL’lik borcu için yapılandırmaya başvurdu. Bunlardan 14.6 milyar TL’sinin tahsil edilmesi gerekirken, 7.5 miyar TL’si tahsil edildi. 7.1 milyar TL’lik yapılanma ise taksitler ödenmeyince bozuldu. Bu kişiler tekrar başa dönmüş oldu.

‘Borçlulara 36 ay taksit’
Kimse prim affı beklemesin. İşverenler de primini düzenli ödesin, Bağkur’lular da. Aksi halde işveren, işkinin hakkını yemiş, Bağkurlu da kendi geleceğini kararmış olur. İşçi pirimi, onun maaşı gibi en temel hakkıdır. Biz hem çapraz denetimler, hem diğer kamu kurumları hem de doğrudan denetim elemanlarıyla sıkı şekilde denetim yapıyoruz.
Bu yıl da bütçeye bağlı olmadan çok sayıda denetim elemanı alacağız. Prim alacaklarında ilk üç ay yüzde 3, sonraki aylarda da Devlet iç borçlanma senedi (DİBS) faizi kadar uygulanıyor. Bu da yüzde 0.98 civarı oluyor. Şimdi yapılacak bir düzenleme ile yüzde 3’lük faiz yüzde 2’ye indirilecek. Böyle bir kolaylık sağlamış oluyoruz. EKK’da karar alındın. Maliye Bakanlığı da amme alacakları için faiz düzenlemesi yapıyor, orada da indirim olacak. Faizler eşitlenecek.  Mevcut yasa doğrultusunda SGK’ya prim borcu olanlar, bu borçlarını 36 aya kadar taksitlendirebilir. Bunun için başvuranların da sağlık hizmetinden yararlanması sağlanacak. İlk taksitten itibaren sağlık karnesi çalışmaya başlayacak. Bu 36 aylık taksitlendirme süresiz. İsteyen her zaman yararlanabilir.

‘Borcu olana kamu ihalesi ayarı’
Kamu kurumları tarafından istenen ‘prim borcu yoktur’ yazısı yerine ‘şu kadar prim borcu vardır ya da prim borcu taksitlendirilmiştir’ gibi yazılar vereceğiz. Böylece, Kredi Garanti Fonu ya da kamu ihaleleri gibi uygulamalardan yararlanılabilecek. Ama burada, belgeyi alan kurumun kararı önemli. Kararı Kamu İhale Kurumu verecek.
Kayıtdışılıkta diğer ülkelere oranlara ilk sıralardayız. Çalışma hayatının yüzde 43’ü kayıtdışı. Bunu hiçbir ekonomi kaldıramaz. Bu da 9 milyon 33 bin kişiye tekabül ediyor. Bu kişiler kayıt içinde olsaydı ve en düşük olan asgari ücretten primleri ödenseydi, 2009’da 25.9 milyar TL’lik prim geliri elde ederdik. Ancak biz bütçeden 28.7 milyar TL’lik transfer yapmak zorunda kaldık. Bu primleri alabilseydik, kara delik ortadan kalkar ve denk bütçe olurdu. Uluslar arası kredi kuruluşları, ilk olarak ülkelerin sosyal güvenlik kurumlarına bakıyor. Bu açık olmasaydı, Türkiye’nin iç ve dış piyasadan borçlanma maliyeti azalırdı. 28 milyar yatırıma yönelseydi, oluşacak istihdamla artı bakiyeye geçerdik. Gelir İdaresi’nin hazırladığı üç yıllık Kayıt dışıyla Mücadele Eylem Planı, yenilenecek. 2011’de süresi dolan plan için yeni bir üç yıllık plan hazırlanıyor.

Bir ayda 97 kez doktora gitmiş
Kayıtdışı için destek aldığımız bankalardan edinilen bilgilerle, 217 bin 954 kayıtsız kişi tespit edilirken, 2 bin 92 işyeri tescil edildi. Kamu kurumlarından alınan bilgilerle 11 bin 992 kişi ve 7 bin işyerinin tescili yapıldı. Diğer kurumların desteğiyle de 2 bin 875 kişi sigortalı yapıldı ve 415 işyerini kayıt altına aldık. İhbar hattına gelen şikâyetlerle, 16 bin 721 kişi kayıt içine alındı. Bizim kontrollerimizle de 59 bin 986 kişi kayıt içine alındı. Bu denetimler 2010’da da devam edecek.
2002’de bir kişi 2.2 kez doktora giderken, şimdi 6.7 kez gidiyor. Üç kattan fazla arttı. Her doktora gidiş de bir maliyettir. Ciddi suistimaller de var. Bir vatandaş bir ayda 97 kez hastaneye gitmiş. Bu durumlarda, hastane ve hasta ile temasa geçiyoruz. Bir hasta da ilindeki tüm ilçelerdeki hastaneleri bir günde dolaşarak enjeksiyon yaptırmış. Buradaki açık 2009’da 29 miyar 369 milyon TL oldu. 

Geçmişe dönük maaş alınmaz
Emekli maaşlarının eşitlenmesi meselesi Anayasa Mahkemesi’ne gitti. 13 farklı türde emekli maaşı hesabı var. Bu konu 2 milyon 200 bin kişiyi ilgilendiriyor. Maliyeti de 8.2 milyar TL. Anayasa Mahkemesi kararına göre düzenleme yapacağız. Ancak geçmişe yönelik maaş alınması mümkün olmaz.

Memur KEY için bize gelmesin
Sosyal Güvenlik Kurumu’nun tüm KEY listelerinin muhatabı olduğu sanılıyor ve herkes bize müracaat ediyor. Biz sadece işçiler ve emeklilerin KEY’ini ödüyoruz. Memurlardan yapılan kesintinin listesi bizde yok. Bütün memurlar bize müracaat ediyor. Listelerde adı çıkmayanlar, o dönemde hangi kurumda çalıştıysa oraya başvurmalı.” (Radikal)

Bir günde emekli olunacak
SGK’nın tüm arşivini sayısallaştırıyoruz. Tüm sigortalıların kayıtları tek bir ekranda görülecek. Kişiler, birden fazla statü ya da şehre çalışmış oluyor. O zaman da yazışmalarla işlemler uzuyor. Yıl sonuna kadar bitecek sistemle, bir günde emeklilik işlemi tamamlanacak. Bu süre geçmişte altı aydı. Aidat ücreti olarak işçilerden kesinti yapan emeklilik dernekleri için benim müfettiş görevlendirip soruşturma açma yetkim yok. 9 milyon 200 bin emekliden 756 bini için kesinti yapılmış. Emekli Derneği Başkanı Kazım Ergün ‘müfettiş yolla bizi denetle’ dedi. ‘Yetkim yok’ dedim. Emeklilerin burada muvaffakiyeti var. ‘İstemim dışında üye olmuşum’ diyen varsa bize başvursun. Kimse zorla üye yapılamaz. Adamın zorla gırtlağına sarılıp derneğe para ver demiyoruz. İsterse muvaffakiyetini çeker.