SGK, sizi artık avuç içinize kadar bilecek!

SGK, sizi artık avuç içinize kadar bilecek!
SGK, sizi artık avuç içinize kadar bilecek!
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), yarın hastane-hasta ilişkilerinde yeni bir dönemi başlatıyor. Kurum, tüm Türkiye'de yıl sonuna kadar yaygınlaştıracağı sistemle artık hastasını avuç içi ve damar bilgilerinden tanıyacak!

ANKARA - Artık hastanede TC kimlik numarası söylemek yetmeyecek, avucun da sistem tarafından okunması gerekecek. Sistem 0-6 yaş grubu, elleri olmayanlar, avuç içi yapısı bozulanlar ve acil durumlarda ise geçerli olmayacak. SGK Başkanı Fatih Acar, yeni sistemi avuç içi bilgilerini sisteme yükleyerek uygulamalı olarak anlattı.
Başbakan’ın avuç bilgileri olacak mı?
“Bu tür önlemlere ihtiyaç olacak kadar çok kayıp ve kaçak var” diyen Acar, sistemin 1 Temmuz itibariyle Konya’da, eylül itibariyle de 20 ilde işletilmeye başlatılacağını söyledi. Sistemin güvenliği ve Başbakan’la, Cumhurbaşkanı’nın avuç içi bilgileriyle ilgili sorulara ise Acar, “Sistemin güvenliği konusunda sorun yok. Sayın Başbakan ve Cumhurbaşkanı ise, Genel Sağlık Sigortası kapsamı dışında oldukları için böyle bir uygulamaya tabi olmayacaklar” yanıtını verdi. Acar “Belki dünyanın birçok ülkesine de bu sistemle örnek olacağız” dedi.
Kâğıt fatura gidiyor,
e-reçete geliyor
E-fatura sistemi de 1 Tem-muz’da uygulamaya girecek, kâğıt reçeteler yıl sonuna kadar tarih olacak. Doktorun bilgisayar ortamına yazdığı ilaçlar, eczane tarafından görülecek. Uygulamayla 1 milyon 300 bin reçeteden tasarruf yapılacak. Uygulamanın ‘okunamayan reçeteye bağlı yanlış ilaç’ sorununu bitireceğini belirten Acar, 1 Ocak 2013’te tüm Türkiye ’de e-reçeteye geçileceğini söyledi. (radikal)

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/109273610927364

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  parmak damgasından beter.. - Burak1978

  AKP geldi geleli fişleniyoruz acaba bu bilgilerimiz kimlere gönderilcek internette ve bilişimde ki beceriksizliklerini keşfettikten sonra...

  ?! - Cemile Duru

  Durmak yok, insan fişlemeye devam! Bakalım altından ne hinlik çıkaracaksınız bu düzenlemenin de?!

  Rezalet - user327654

  Yani saydam varlıklar haline gelecek insanlar. Elde edilen bilgiler kimlerin eline geçecek acaba? Bunlarla neler yapılabilecek?

  BANA GÖRE - pispor

  Bu SGK ya avuç açıp dilenmektir.1980 ler Libyasında kim olursan ol sağlık her kese parasız ve kimliksiz veriliyordu.Şimdi göreceğiz Kaddafisiz bir Libya yı.