SGK: Vatandaş ilacı yüzde 30 indirimli alacak

SGK: Vatandaş ilacı yüzde 30 indirimli alacak
SGK: Vatandaş ilacı yüzde 30 indirimli alacak

SGK, eczanelerin mağduriyetlerinin engellenmesi için tüm tedbirlerin alındığını belirtti.

SGK'nın eczacılarla yaptığı sözleşmeyle vatandaş ilacı yüzde 25-30 daha az katkı payıyla alacak. Böylece sağlık harcamalarında da 2.5 milyar TL tasarruf hedefleniyor

ANKARA - Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Türk Eczacıları Birliği (TEB) ile yapılan anlaşmayla ilaç fiyatlarında yüzde 25-50 civarında indirim sağlanacağını belirterek, bu indirimle birlikte vatandaşların yüzde 25-30 civarında daha az katkı payı ödeyerek ilaca erişeceğini açıkladı.
SGK’dan yapılan yazılı açıklamada, TEB ile yapılan sözleşmenin SGK tarafından feshedilmesiyle ilgili son günlerde bazı basın yayın organlarında yer alan haberlerde ‘eczanelerin sahipsiz kalacağı’ yönünde yorumların yer aldığı hatırlatıldı. Açıklamada, eczanelere bundan önce olduğu gibi bundan sonra da sahip çıkılmaya devam edileceği ifade edilerek, “Kurum ile ilaç sanayi arasında yapılan anlaşmayla, ilaç fiyatlarında yüzde 25-50 civarında indirim sağlanacak. Bu indirim vatandaşların yüzde 25-30 civarında daha az katkı payı ödeyerek ilaca erişimi anlamına geliyor. Bu uygulamayla aynı zamanda kamunun sağlık harcamalarında da yaklaşık 2.5 milyar TL tasarruf hedefleniyor” denildi. 

Eczacının maliyeti düşecek
Bu çerçevede, yapılan indirim sözleşmesinin eczaneleri hedef almadığının altı çizilen açıklamada, eczacılarla tek tek yapılacak sözleşmeyle eczacıların maliyetlerinin daha da düşeceği kaydedildi. Yeni uygulamayla eczacıların TEB’e sözleşme bedeli olarak vermek zorunda kaldığı 500 TL yükümlülüğünün kalktığı belirtilen açıklamaya, şöyle devam edildi:
“Önceki sözleşmeye göre, sürecin daha iyi işlemesi ve bürokratik işlemlerin azaltılması amacıyla eczanelere bazı kolaylıklar da yeni sözleşmeyle sağlanacak. Tek tek yapılacak sözleşmelerle ilgili her hangi bir bürokratik uygulama ya da zaman kaybı oluşturacak bir işlem de söz konusu olmayacak. Teknolojik imkânlar tüm eczacılara sadece tek bir tuşla ulaşabilir düzeyde. Vatandaşın sağlık hizmetlerini aksatmamak ve eczacıların mağduriyetlerini engellemek için tüm tedbirler alınıyor.” 

TEB: Tek tek sözleşme imzalamayacağız
Bu arada Türk Eczacıları Birliği de (TEB) “Eczacıların kendilerine dayatılan sözleşmeleri tek tek reddedecekleri iradeyi ortaya koyduklarını, 16 Ocak’a kadar birlikle sözleşme imzalanmazsa ilaçta faturalı döneme geçileceğini” bildirdi. TEB’den yapılan ortak açıklamada, 22 Aralıkta Ankara’da, SGK’nın birlikle sözleşmeyi tek taraflı olarak feshetmesini görüşmek üzere tek gündemli ve olağanüstü olarak toplandığı kaydedildi. Açıklamada, önlem alınmazsa eczanelerin tek tek kapanacağı belirtilerek, önlem alınmadığı, ‘alındığı’ söylenen kısmi önlemlerin de uygulanmadığı savunuldu. Eczacıların hiçbir zaman SGK ile tek tek sözleşme imzalamayacağı, bunun beyan edildiği dilekçelerin toplandığı belirtilerek, “Bugün itibarıyla eczacılarımızın yüzde 95’ten fazlası dilekçelerini ulaştırdı. Dilekçeler tamamlandığında Bakanlığa iletilecek. Hiçbir tehdide boyun eğmeyip, hasta sağlığını korumaya devam edeceğiz” denildi.
(Radikal)