SGK'nın bir cebi dolu, bir cebi boş

"Tek çatı" altında toplanan SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı'nın birleşmenin gerçekleştiği dün itibariyla devletin sağlık kurumlarına olan borcunun 4 milyar YTL'yi aştığı ortaya çıktı.
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ANKARA - "Tek çatı" altında toplanan SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı'nın birleşmenin gerçekleştiği dün itibariyla devletin sağlık kurumlarına olan borcunun 4 milyar YTL'yi aştığı ortaya çıktı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Başesgioğlu sosyal güvenlik kuruluşlarının borcuna karşılık alacaklarının 12.5 milyar YTL olduğunu açıkladı. CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel'in soru önergesini yanıtlayan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, toplam 899 devlet hastanesi ile devlete ait diğer sağlık kuruluşlarının tahsil edemedikleri alacaklarının 4 milyar 127 bin YTL'yi bulduğunu aktardı.
Türkiye genelindeki borç sıralamasında İstanbul, Ankara ve İzmir ilk sıralarda yer aldı. İstanbul'da en fazla alacağı olan hastane 43.7 milyon YTL alacağıyla Kartal Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi. Türkiye genelindeki alacak rekoru Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne ait.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Başesgioğlu ise Meclis'teki bütçe görüşmelerinde bu sosyal güvenlik kurumlarının borcunun üç katı alacağı olduğunu açıklamıştı.
Beş üyenin seçimi tamam
Bu arada Sosyal Güvenlik Kurumu'nun dünkü 1'inci Olağanüstü Genel Kurulu'nda sosyal tarafları temsil edecek beş yönetim kurulu üyesi belirlendi. 10 kişiden oluşan yönetim kurulunun beşi kamuyu temsil edecek. İşveren sendikaları adına Sadık Oğuz, işçi sendikaları adına Fikret Barın, kamu çalışanları adına Hasan Hayır, bağımsız çalışanlar adına Selahattin Biçer ve emekliler adına da Kazım Ergün yönetime girdi.