Shell aynı satışla yüzde 40 kâr artırdı

Petrol devi Royal Dutch Shell, yüksek petrol fiyatlarının da etkisiyle yılın ikinci çeyreğinde net kârını bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 40 artırarak 7.32 milyar dolara yükseltti.

İSTANBUL - Petrol devi Royal Dutch Shell, yüksek petrol fiyatlarının da etkisiyle yılın ikinci çeyreğinde net kârını bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 40 artırarak 7.32 milyar dolara yükseltti. Satışlar ise 82.6 milyar dolardan 83.1 milyar dolara yükselerek, yüzde 1'den az arttı. Dünyanın en büyük halka açık petrol şirketi Exxon Mobil de aynı dönemde net karını yüzde 35 artışla 10 milyar dolara çıkarttı.
Shell Yönetim Kurulu Başkanı Jeroen van der Veer şirketin yılın ikinci çeyreğine ilişkin kâr rakamıyla ilgili yaptığı açıklamada, yüksek petrol fiyatlarının yanı sıra başarılı operasyonel performansın da söz konusu kârlılık üzerinde etkili olduğunu ifade etti.
Şirketin keşif-arama ve üretim birimlerinin kâr oranlarında büyük bir sıçrama meydana geldiğini ifade eden Shell Yönetim Kurulu Başkanı Jeroen van der Veer, ancak halen söz konusu kârın temel nedeninin 78 dolara kadar yükselen ve bu eğilimini koruyan petrol fiyatları olduğunun altını çizdi.