Shell, danışman olacak

Shell Türkiye Genel Müdürü Canan Ediboğlu, Shell'in, Tüpraş ihalesini kazanan Shell-Koç Ortak Girişim Grubu'nda azınlık hissedar olmasına karşın, sahip olduğu...

İSTANBUL - Shell Türkiye Genel Müdürü Canan Ediboğlu, Shell'in, Tüpraş ihalesini kazanan Shell-Koç Ortak Girişim Grubu'nda azınlık hissedar olmasına karşın, sahip olduğu, dünya çapında işlettiği 55 rafineriden elde ettiği deneyimi teknik danışman olarak Tüpraş'a sunacağını söyledi.
Ediboğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Tüpraş'ın yüzde 51'lik bölümünün özelleştirilmesine ilişkin ihaleyi kazanan Ortak Girişim Grubu'nun üyesi olmaktan gurur duyduklarını belirtti. Ediboğlu, şunları söyledi:
"Shell Grubu'nun 2005 yılı stratejisi, arama-üretime ağırlık vermek, rafineri ve pazarlama alanında ise sadece stratejik ülkelerde büyümektir. Bu stratejinin sonucu olarak, Tüpraş'ın ihalesine katılım için Koç Grubu'yla konsorsiyum kuran Shell, burada azınlık hissedar olarak kalmıştır."
Türkiye'nin Shell Grubu için, büyümeyi hedeflediği, stratejik öneme sahip ülkelerin başında geldiğini vurgulayan Ediboğlu, "Koç'un Türkiye'deki deneyimi, Shell'in gücü Tüpraş'ın ve Türkiye'nin yararı için birleşmiştir" dedi.