Shell, Turcas'la değer artıracak

Shell Türkiye Genel Müdürü Canan Ediboğlu, Shell-Turcas birleşmesinin matematik toplamdan büyük bir değer yaratacağını belirterek, "Yeni şirketle 6-6.5 milyar doların üstünde ciro hedefliyoruz" dedi.

İSTANBUL - Shell Türkiye Genel Müdürü Canan Ediboğlu, Shell-Turcas birleşmesinin matematik toplamdan büyük bir değer yaratacağını belirterek, "Yeni şirketle 6-6.5 milyar doların üstünde ciro hedefliyoruz" dedi.
Ediboğlu, şöyle konuştu: "Biz, Turcas ile birlikte pazarda yüzde 26.5 piyasa payına sahip olacağız. Shell 83 yıldır Türkiye'de. Turcas ise en köklü dağıtım şirketlerinden biri. Shell Global bütçesini arama ve üretime ayırıyor. Dağıtım ve pazarlama faaliyetlerinde ise belli ülkelere yatırım yapıyor. 2010 yılına gelindiğinde Shell, petrol ürünleri işkolunun ticari varlıklarının yaklaşık yüzde 40'ının Pasifik Asya ve Ortadoğu'da yer almasını hedefliyor. Yatırımlarını o ülkelere doğru odakladı. Shell Grubu petrol ürünleri satışında Türkiye'yi yatırım yapacağı altı ülkeden biri olarak belirlemiş durumda."
Tüpraş'a katkı
Shell Türkiye'nin geçtiğimiz yıl ikinci önemli yatırımın da Tüpraş'ın yüzde 51 hissesini satın alan Koç Grubu liderliğindeki konsorsiyuma katılmaları olduğunu belirten Ediboğlu, yüzde 2'lik bir paya sahip küçük hissedar olmalarına rağmen bu ortaklığa, rafineri alanındaki global deneyimleriyle önemli bir katkıda bulunacaklarına inandığını anlattı. Ediboğlu, Tüpraş'ın özelleştirmesinde yürütmeyi durdurmanın gerekçeleri hakkında ise, "Orada bir ihtilaf var. Shell Türkiye bu ihtilafın taraflarından biri değil. Taraflar Petrol-İş Sendikası ile Özelleştirme İdaresi. Biz görüşümüzü konsorsiyumda yer alarak belirttik" dedi.