Shopping Fest'e 'baba'lar gibi doping

Shopping Fest'e 'baba'lar gibi doping
Shopping Fest'e 'baba'lar gibi doping
Babalar Günü'nü de kapsayan 21 günlük Shopping Fest ilk haftadan sektörü hareketlendirdi. Yüzde 70'e varan indirimler sayesinde satışları yüzde 40 arttı.
Haber: SİBEL CİNGİ / Arşivi

İstanbul ’u Dubai’ye rakip bir alışveriş ve eğlence merkezi haline getirme hedefi ile düzenlenen Shopping Fest’e babalar doping oldu. Bu yıl Babalar Gününü de içine alan dönemde düzenlenen festivalde yola çıkarken koyulan 7 milyar TL’lik alışveriş hedefi hayal olmaktan çıktı. Yüzde 70’lere varan indirimlerin yanı sıra çeşitli hediyeler ve iki al bir öde kampanyaları perakende sektöründe satışları yüzde 40’ın üstünde arttırdı. 

40 güne denk gelecek 
9 Haziran’da başlayan İstanbul Shopping Fest, 21 gün sürecek. Geçen yıl 40 gün süren ve yurtiçi ve yurtdışından 5 milyon ziyaretçi ağırlayan festival Babalar Günü’nün ve tatil döneminin etkisiyle daha iddialı. Geçen yıl 8 milyar TL harcama yapılırken, bu yıl 21 günde hedeflenen rakam 7 milyar TL. Kiğılı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kiğılı, festivalin Babalar Günü de düşünülerek bu tarihte düzenlendiğini açıklıyor. Ayrıca haziranda İstanbul’daki turist sayısının da çok daha fazla olduğunu belirten Kiğılı, “Bu yüzden bu yıl Shopping Fest, çok daha iddialı. Son derece doğru bir tarih olduğu da daha ilk haftadan kanıtlandı” diye konuşuyor.
Erkek giyim markası AVVA Yönetim Kurulu Başkanı Volkan Atik de bir haftada satışlarının yüzde 40’ın üzerinde arttığını kaydediyor. Twigy Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Öncel, “İstanbul Shopping Fest, yerli turistlerin yanı sıra yabancı turistler için de ciddi bir alışveriş fırsatı yarattı” ifadelerini kullanıyor.

En iddialı indirim ayakkabıda
Tüketiciyi mutlu edecek en iyi indirim oranları ise ayakkabı markalarında. Ayakkabılar yüzde 50’den başlayıp yüzde 70’e varan indirimlerle satılıyor. İnci yüzde 60 indirim yaparken, Tergan yüzde 50 ila 70, Hotiç’te ise yüzde 50 indirim söz konusu. Elle ise yüzde 50 indirim yapıyor. Birçok markada ise belli ürünler yüzde 70 indirimli.

Babaların da canı can
‘Babaların hakkı babalara’ diyen Colins, ikinci ürüne yüzde 50 indirim yapıyor. Koton’un tüm mağazalarında da yüzde 50’ye yakın indirim bulunuyor. 9 liraya tişört, mayo bile bulmak mümkün.

Tekno babalar unutulmadı
‘Teknoloji mağazaları da indirim furyasından geri kalmadı. Vatan Bilgisayar, Babalar Günü için yüzde 50’ye varan indirim kampanyası düzenledi. Teknosa’da ise bu kapsamda BlackBerry 9860 akıllı telefon bin 99 TL’ye, Nikon D3100 18-55VR dijital fotoğraf makinesi bin 999 TL yerine bin 599 TL’ye satılıyor. Darty de bazı ürünlerde yüzde 40’a yakın indirim yaptı.

Büyük düşünen için de çok seçenek var!
‘Hediyenin büyüğü küçüğü olmaz’ ama yine de gösterişli hediye arayanlar için ise alternatifler inşaat firmalarından geldi.
BB Group Homes, Bodrum’daki projesi Adlon Residence projesinde Babalar Günü’ne özel yüzde 5 indirim ve bir yıl boyunca geçerli ücretsiz golf üyeliği veriyor. Bulut İnşaat ise tüm konut projelerinde yüzde 20 indirim fırsatı sunuyor.
Ring İstanbul’da ise ev alacak babalar, bir yıl aidat ödemeyecek. Sinpaş Yapı da Liva İstanbul’da babalar için 5 bin TL indirim yapıyor.

Dört bir yanda ‘3 al 2 öde’ kuşatması
Aile boyu ürün portföyüne sahip olan US Polo’da hem festival hem Babalar Günü vesilesiyle 3 adet tişört 79, 2 adet pantolon 89 TL. T-Box tüm ürünlerde yüzde 50 indirim yapıyor ayrıca buna ek olarak 3 al 2 öde kampanyası uyguluyor.

BEŞİKTAŞLI’DAN DESTEK TAM
Taraftar ‘FEDA’ olsun dedi 
Beşiktaş’ın, para arayışı içinde tasarladığı FEDA projesi taraftardan tam destek aldı. Futbol şubesinin kurucusu Şeref Bey’in hayata veda ederken son sözü olan “FEDA”yı tişörtlerde yaşatan BJK ’nın kasasına şu ana kadar 65 bin tişörtün parası girdi.

HARCAMADA SINIR YOK
Bugün ne ‘topuk’ taksam
Çantası, elbisesi, kolyesi derken alışverişte sınır tanımayanlar için topuk bile satılır oldu. Çim, toprak ya da taşlı yollarda yürümeyi kolaylaştıran portatif topuklar, 19 ila 50 TL arasında satılıyor. Zincirlisi, böceklisi ve renklisi bile var.

bigPara.com