Sıcak para, Tayland'da hükümetin elini yaktı

Pazartesi akşam geç saatlerde Tayland hükümetinin sıcak paraya karşı getireceğini açıkladığı önlemler, borsanın salı sabahı çökerek yüzde 15 değer kaybetmesine, ilerleyen saatlerde ise tüm dünya borsalarını etkilemesine neden oldu.

İSTANBUL - Pazartesi akşam geç saatlerde Tayland hükümetinin sıcak paraya karşı getireceğini açıkladığı önlemler, borsanın salı sabahı çökerek yüzde 15 değer kaybetmesine, ilerleyen saatlerde ise tüm dünya borsalarını etkilemesine neden oldu. Bunun üzerine hükümet geri adım atarak önlemlerden vazgeçtiğini açıkladı.
Tayland Maliye Bakanı Pridiyathorn Devakula, borsadaki yabancı yatırımcılara yönelik kontrol kararının kaldırılacağını, ancak bono ve diğer borçlanma kâğıdına ilişkin kararın devam edeceğini söyledi. Tayland Merkez Bankası, kısa vadeli sermaye girişini kontrol ederek, son dokuz yılın en yüksek değerine ulaşan ulusal para birimi 'baht'ın spekülatif yükselişini dengeleyebilmek için önlemler almaya karar vermişti.
Bir yıl bankada kalacaktı
Tayland Merkez Bankası, salı günü itibarıyla ülkeye giren, sanayi ve ticaret alanlarına yönelmeyen 20 bin doların üzerindeki dövizin faizsiz olarak bir yıl süreyle mevduat hesaplarında tutulmasını kararlaştırmıştı. Karara göre, yabancı bir yatırımcı, getirdiği sermayeyi, bir yıl tamamlanmadan çekmek isterse yatırımının sadece üçte ikisini alabilecekti ve mevduat hesabındaki parayı Merkez Bankası'na bırakmak zorunda kalacaktı. Bu kararların ardından, Bangkok Borsası'ndaki değer kaybı bir ara yüzde 20'ye çıkmıştı.
Borsadaki değer kaybının gün içinde yüzde 15'e kadar gerilemesine rağmen şirketlerin bir günlük kaybı 22 milyar dolar oldu. Tayland 1997'de de borsanın çöküşüyle Uzakdoğu krizinin ilk başladığı ülke olmuştu.