'Sıcak paradan vergi kesilmeli'

Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç, Türk-İş'in Türkiye ekonomisi için büyük riskler taşıyan sıcak para cinsinden yabancı sermayeye ve küresel tefecilere karşı olduğunu ifade ederek...

ZONGULDAK - Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç, Türk-İş'in Türkiye ekonomisi için büyük riskler taşıyan sıcak para cinsinden yabancı sermayeye ve küresel tefecilere karşı olduğunu ifade ederek, sıcak paradan vergi alınmasını talep ettiklerini söyledi. Kılıç, Başkanlar Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, "Üretime yönelmeyen, istihdam yaratmayan, geçen yıl 15 milyar dolar olan bu yıl ise 38 milyar dolara ulaşan sıcak parayı yararsız sermaye olarak görmekteyiz. 35 yıldır tartışılan ancak bir sonuç alınamayan sıcak paradan alınmasını talep etmekteyiz" diye konuştu.
Ekonomide nispi bir iyileşme olduğunu belirten Salih Kılıç, bunun temellerinin sağlam olmadığını söyledi. Ekonominin piyasalardaki ani değişimlere karşı kriz sinyalleri verdiğini kaydeden Kılıç, sıcak paraya dayalı bir büyümenin sürdürülemez olduğunu daha önce belirttiklerini ifade etti. Salih Kılıç, Türkiye'nin adeta bir sahtecilik cennetine dönüştüğünü de sözlerine ekledi.