Sıcak paraya vergi gündemimizde yok

Sıcak paraya vergi gündemimizde yok
Sıcak paraya vergi gündemimizde yok
Sanayi Bakanı Nihat Ergün, sıcak para konusunda tedbirleri dikkatli almak gerektiğini ifade ederek "EKK'da bu konu gündeme gelmedi" diye konuştu.
Haber: JALE ÖZGENTÜRK / Arşivi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın, Lübnan’da felaket olarak yorumladığı sıcak paraya vergi uygulanması önerisine sevinen ihracatçılara Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün’dan olumsuz mesaj var. Hükümetin gündeminde ‘Tobin Vergisi’ benzeri bir vergi olmadığını söyleyen Ergun, “Bu tür tedbirler üzerinde iyice düşünülmeli” dedi. 

WikiLeaks dudak ısırtmadı
 
Önceki akşam ekonomi editörleriyle bir araya gelen Nihat Ergün’le WikiLeaks sızıntılarından elektrikli otomobillere, sıcak paradan yıllardır yılan hikâyesine dönen alışveriş merkezleri yasasına kadar birçok konuda sohbet ettik.
WikiLeaks konusunda açıklananları dudak ısırtacak kadar heyecanlı bulmadığını söyleyen Ergün, “Önemli olan iki ülke arasındaki ilişkilerin objektif yürümesidir” diyor. Bundan sonra neler değişir sorusunu ise espriyle karışık “ ABD elçiliği bir resepsiyon verse insanlar oradaki konuşmalar kaydediliyor diye gitmezler” sözleriyle yanıtlıyor. 

EKK’nın gündeminde değil
 
İhracatçıların bir süredir yakındığı sıcak para konusunda “Tobin Vergisi hazırlığı var mı” sorusuna Sanayi Bakanı Ergün, “Dünyada sıcak para o kadar hızlı dolaşıyor ki Tobin Vergisi bile blokaj oluşturmayabilir. Çok iyi araştırılması lazım. EKK’da henüz bu konular gündeme gelmedi. Zaten Merkez  Bankası tarafından önlemler de devreye sokuluyor” diyor. 

Türk Ticaret Kanunu’nun muhalefetin engellemesi yüzünden çıkarılamadığını söyleyen Ergün’ün yorumu ise ilginç: “Partiler arasında uzlaşma olması lazım. Partiler canlı yayın yüzünden milletvekillerini konuşturma talimi yapıyor. Anlaşma olsa iki günde biter. İç tüzük sorunu.”
Ergün, 2010 sonunda bitecek teşviklerin de 2011 krizde çıkış yılı olduğu için gözden geçirileceğini vurguluyor. 


Alışveriş merkezleri düzenlemesi yakın 
Alışveriş merkezlerine ilişkin yasa taslağını tartışmaya açtıklarını söyleyen Ergün, “AVM’ler hafta sonu kapatılsın önerisini hiç yapmadık. Çalışanlar tatil yapsın demiştik onu da onlar istemedi” diyor. Ergün, “Bu konuda kurallara ihtiyaç var. ÇED raporuna ihtiyaç var. Ancak üçük sınıf esnafı kurtaracak bir reçete değil. Tasarının bu yasa döneminde Meclis’e gelmesini istiyoruz.

Elektrikli otoda 2011 dönüm noktası olur
 
Ergün, elektrikli otonun ‘Otomotiv Strateji Belgesi’nde teşviklerin ele alındığını söylüyor ve “Yeni nesil araç ve teknolojilerin desteklenmesi gerekiyor. Aslında bu konuda dünyada bütün cevaplar alınabilmiş değil. Şarj, mesafe gibi. En geç 2011 sonu elektrikli araçlar için dönüm noktası olacak. Ancak lüks elektrikli araçlarla normal aracı birbirinden ayırmak zorundayız” diye konuşuyor.

bigPara.com