Siemens ve Nokia'dan güç birliği

Dünyanın önde gelen telekomünikasyon firmalarından Nokia ve Siemens güç birliğine gidiyor. İki firma, sektördeki en büyük oyuncular arasına girmek için sabit ve mobil altyapı sistem ve servis gruplarını birleştirme kararı aldı.

İSTANBUL - Dünyanın önde gelen telekomünikasyon firmalarından Nokia ve Siemens güç birliğine gidiyor. İki firma, sektördeki en büyük oyuncular arasına girmek için sabit ve mobil altyapı sistem ve servis gruplarını birleştirme kararı aldı. Anlaşma, yeni şirketi sektörün lider firmaları Cisco Systems ve Alcatel-Lucent ile aynı kategoriye sokacak. Yıllık satışı 20 milyar dolar olacak 'Nokia Siemens Networks' adı altındaki yeni birimde iki şirket yarı yarıya ortak olacak. Birleşmeyle 2010 yılına kadar yaklaşık 2 milyar dolyarlık tasarruf sağlanacak.
Siemens'ten yapılan açıklamada söz konusu birleşmenin finansal ayrıntıları yer almazken, ekonomi gazetesi Wall Street Journal'da yer alan haberde, birleşmenin değerinin 31.6 milyar doları bulacağı ifade edildi.
Nokia Siemens Network şirketinin merkezinin Nokia'nın merkezi Finlandiya olacağı ve başkanlığını da Nokia network bölümü başkanı Simon Beresford-Wylie'ın yapacağı belirtildi. Yapılan açıklamada, söz konusu şirketin bölgesel merkezinin ise siemens firmasının merkezi olan Münih olacağı duyuruldu.
Bu arada Nokia, ABD'de ilk mağazasını açmaya hazırlanıyor. Nokia, ABD'deki ilk perakende mağazasıyla marka bilinirliğini artırmayı hedefliyor.