'Sıfır kâr' için yarıştılar

Edirne-Tekirdağ-Kırklareli Doğalgaz Dağıtım Lisansı İhalesi, Nurol ve Zorlu gruplarının kıyasına rekabetine sahne oldu. İki grup da 30 yıl sürecek dağıtım işinde doğalgazı 8 yıl sıfır karla satma teklifi...

ANKARA - Edirne-Tekirdağ-Kırklareli Doğalgaz Dağıtım Lisansı İhalesi, Nurol ve Zorlu gruplarının kıyasına rekabetine sahne oldu. İki grup da 30 yıl sürecek dağıtım işinde doğalgazı 8 yıl sıfır karla satma teklifi getirirken, firmalar abone bedeli indirimi ile ihaleye devam etme konusunda taahhütname imzalamayınca ihale sonuçlandırılamadı.
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nda (EPDK) gerçekleştirilen ihaleye 14 firma katıldı. Firmaların zarfları açıldıktan sonra en düşük teklif veren Nurol Enerji Üretim ve Pazarlama A.Ş. (0.001), Zorlu (0.008) ve Delta İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. (0.009) açık eksiltmeye davet edildi. Açık eksiltmede Delta temsilcisi, Nurol'un verdiği 0.001 sent/kilovatsaat teklifin altına inemeyeceğini belirterek, ihaleden çekildi. İhale Komiszyonu Başkanı Ahmet Aydın'ın Nurol'un verdiği teklif olan 0.001'in altına inip inmeyeceklerini sorması üzerine Zorlu'nun temsilcisi, sıfır bedel verdiğini söyledi.
Nurol temsilcisi sıfır teklifin mevzuata uygun olmadığını, mevzuata uygunsa kendilerinin de sıfır bedel teklif edeceklerini söylemesi üzerine ihale komisyonu kararı EPDK'ya bıraktı.
Taahhütnameye imza yok
İhalede açık eksiltmeye kalan iki firmanın bedelsiz teklifi kabul etmeleri üzerine EPDK şartnamede yeralan 180 dolarlık abone bedelinden indirim yapılmasını istedi. Bunun üzerine ihalede en düşük teklifi veren Nurol Enerji ve Zorlu Petro Gaz süre talebinde bulundular. Ancak İhale Komisyonu Başkanı Ahmet Aydın talebi kabul etmedi. Nurol ve Zorlu, 180 dolarlık abone bedeli üzerinden açık eksiltme yapılmasına ilişkin taahhütnameyi imzalamadılar.
İhale Komisyon Başkanı Aydın, EPDK'ya bu durumu ileteceğini belirterek ihaleye son verdi.
EPDK Başkanı Yusuf Günay bugüne kadar yapılan ihalelerde en düşük bedelin 0.0012 cent ile İzmir ihalesinde olduğunu anımsattı.