Sıfır vergi de kesmedi

Piyasalar, hükümetin yüzde 15'lik stopajı yabancı için sıfır, yerli için yüzde 10'a indirmesini istikrara yeterli bulmadı. Karar açıklanınca borsa çıktı, faiz düştü, ama çok geçmeden eski düzeylere dönüldü.
Gün içinde 1.6930 YTL'ye çıkan dolar, günü 2.8 YKr yükselişle 1.6960 YTL, avro ise 2.5 YKr çıkışla 2.1300 YTL'den kapattı. Sabah 35 bin 378 puana ulaşan borsa, kapanışta 34 bin 228 oldu.

İSTANBUL - Hükümetin finansal enstrümanlara uygulanan yüzde 15 stopajı yabancı yatırımcılar için sıfırlaması, repo ve mevduat dışında yerli yatırımcılar içinse beş puan düşürerek yüzde 10'a indirmesi yabancıların döviz talebinin ve piyasalarda hızlanan bozulmanın önüne geçemedi.
Hükümetin sürpriz stopaj kararının sabah saatlerinde açıklandığı ilk dakikalarda kurlarda ve faizde gerileme yaşandı. Sabah ilk işlemlerde dolar 1.6250 YTL'ye inerken, 9 Nisan 2008 vadeli tahvilin faizi ise yüzde 18.98'e geriledi. Ancak sığ piyasalarda öğleden sonra gelen zayıf satışlarla dolar 1.6930 YTL'ye çıkarken, gösterge faiz yüzde 21.27'lere fırladı.
Kapanışta ise dolar 2.8 YKr yükselişle 1.6960 YTL'ye ulaştı. 9 Nisan vadeli tahvilin faizi ise 0.17 puan gerileyerek yüzde 19.93'den günü tamamladı. Stopaj kararının yabancıları Türkiye'ye çekeceğine ilişkin beklentilerle sabah 35.378 puana çıkan İMKB ise alternatif piyasalarda ve Avrupa borsalarındaki hafif bozulmanın etkisiyle kazanımlarının önemli bir bölümünü geri vererek günü 466 puan yükselişle 34 bin 228'den tamamladı.
İMKB'de stopaj sevinci
Borsa çevreleri İMKB'nin dünkü yükselişinde stopaja ilişkin kararın etkili olduğunu da söyledi. Hükümetin sürpriz stopaj kararının kısa vadede etkisi olmayacağını söyleyen TEB Hazine direktörü Ümit Leblebici, "Karar olumlu ancak kısa vadede piyasalardaki türbulansı kaldıramaz. Ancak hükümet bu kararla oyun alanını genişletti. Bu arada Hazine bonolarının stopajının yüzde 15'ten 10'a gerilemesi yüzünden her itfa döneminde yavaş yavaş Türklerin Hazine bonosuna talepleri gelecektir. Ancak kısa vadede bu cephede de önemli bir hareket beklenmemeli" yorumu yaptı.
Dünya piyasalarındaki toparlanma eğilimine karşın Türkiye'de bunun kaybolduğunu belirten bir bankacı ise, şu yorumu yaptı: "Biz kırılmaya
açığız. Enflasyon endişeleri, AB'ye ilişkin gerginlikler, erken seçim söylentileri ile cumhurbaşkanlığı seçim belirsizliği gibi konular yüzünden Türkiye kırılmaya daha açık. Merkez Bankası döviz satmadan kurlarda iniş ise zor görünüyor."