'Sıfırcı hoca'dan Türkiye'ye not sürprizi

'Sıfırcı hoca'dan Türkiye'ye not sürprizi
'Sıfırcı hoca'dan Türkiye'ye not sürprizi
Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye'nin kredi notunu bir kademe artırarak Ba1'e yükseltti.

Türkiye 'nin kamu finansmanı rasyolarının halihazırda olumlu olduğu kaydedilirken Türkiye'nin notunun artırılmasının, kamu finansmandaki ciddi iyileşmeden kaynaklandığı belirtildi. Alınan kararda, Türkiye'nin denge tablosunda şokları absorbe etme kapasitesini artırmasına neden olacak kamu finansmanı alanındaki gelişme, yüksek oranda cari açıktan kaynaklanabilecek olası dengesizliklere karşı oluşturulan politikaların etkili olduğu belirtildi. Moody's açıklamasında yukarı yönlü not revizyonu kararının, Türkiye'nin ileriye yönelik mali ve ekonomik direncini artırması beklentilerinin sürmesinin de bir yansıması olduğu ifade edildi. 

Açıklamada, Türkiye'nin kredi notunun “ yatırım yapılabilir” seviyeye çıkarılmasının, ödemeler dengesi şoklarına daha dirençli olmasına bağlı olduğu vurgulandı.
Moody's, “Not artırımının ana nedenlerinden olan Türkiye'nin kamu finansmanı alanında direnç kazanması” ifadesini kullandı. Açıklamada, “Uluslararası piyasalarda zorlukların olmasına ve Türkiye'nin büyümesinin yavaşlamasına rağmen, ülkenin borç yükünü azaltmak için çabalarının bunlardan önemli ölçüde etkilenmediği görülüyor” tespitine yer verildi. 

Açıklamada, Türkiye'nin kamu finansmanı alanında 2008-2009 yılları arasında bazı kısa vadeli bozulmalar yaşadığı, fakat iyimserlik için de sebepler olduğu dile getirildi.
Moody's'in açıklamasında, Türkiye'nin kamu harcamalarının 2009 yılından itibaren gayri safi milli hasılaya oranının yüzde 40,1'den yüzde 37,4'e düştüğü, fakat devlet gelirlerinin yüzde 34,2'den yüzde 36,1 oranına yükseldiği belirtildi. (AA)

bigPara.com

  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Kamu

  ,

  Yatırım

  ,

  Kredi

  ,

  Karşı

  http://www.radikal.com.tr/109167210916723

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  OOOO DÜZE ÇIKTIK MAAŞALLAH! - Sedat Gürsel

  Aylık 700 TL.'ye işçi çalıştırıp, büyüdük, ekonomimiz iyi demekten birileri utanmalı. 10 yıldır sürdürülen ekonomik politikalarla, 518 milyar dolar borc içine saplanmış bu ekonominin düze çıkma olasılığı var mı? Dümensiz gemi gidiyor, kayaya toslayana kadar kaptan herşey yolunda diye atıp, tutacak anlaşılan... Eğer Yunanistan da emekçisini bu derece vahşice sömürseydi, değil teğet geçmek kriz onlara hiç uğramazdı.

  Galiba - Dead Solger

  Ülkemizi bölmek için gereken yerlerden gerekli güvenceleri aldılar veya Suriye'ye saldırmak için TSK gereken teminatı verdi? Bu ülkenin ekonomisinin iyi olduğunu söyleyecek insan veya kuruluş ya yalancıdır yada menfaatçi. Bunun başka bir açıklaması olamaz.

  Not - mataman

  AB nin su andaki durumu ile karsilastirtigimizda Türkiyenin ekonomisi gayet iyi gidiyor. Umarim bu istikrar bozulmaz ve bu notlar dahada yükselir. Notlar yükseldikce borclanma maliyetleri düsecek ekonomi dahada iyi isliyecektir.