Sıfırdan 30 milyon dolarlık ihracata

Sıfırdan 30 milyon dolarlık ihracata
Sıfırdan 30 milyon dolarlık ihracata

Yaltır A.Ş.?nin Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yaltır, 150 tonluk üretimle işe başladıklarını söyledi. FOTOĞRAF: KÜBRA POLAT / DHA

25 yıl önce herkesin pamuk ektiği Çukurova'da çilek yetiştirmeye başlayan Yaltır ailesi, bugün yılda 30 milyon dolarlık ihracat yapıyor. Ailenin yıllık çilek üretimiyse 10 bin tona ulaştı
Haber: KÜBRA POLAT / Arşivi

ADANA - Adana’nın Ceyhan İlçesi’nde Yaltır Ailesi, pamuğun rağbet gördüğü yıllarda Çukurova’da çilek yetiştirip, ihraç ederek, elde ettikleri geliri yıllık 30 milyon dolara yükseltti. Çilekle, Çukurova’da devrim yaratan Yaltır A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yaltır, 25 yıl önce, üretime başladıklarını söyledi.
1800’lü yıllarda babası, amcası ve dedesinin Kırım Harbi’nin ardından Türkiye’ye göç ettiğini ve Osmanlı Devleti’nin verdiği toprakta tarımla uğraştıklarını anlatan Mehmet Yaltır, daha sonra yağ fabrikası kurduklarını, bu fabrikayı da 1984’de sattıklarını anlattı. Tarım geçmişini sanayi tecrübesiyle birleştirip, modern tarıma yönelmeye karar verdiğini anlatan Yaltır, şöyle dedi:
“O dönemde üniversite eğitimimi yeni bitirmiştim. Yağ fabrikasını sattık ve ne yapabileceğimizi düşündük. Modern tarım da aslında bir sanayidir. Sanayi gibi yönetilirse modernleşiyorsunuz. Aksi takdirde hele küçük topraklarda hiçbir şansınız yok. Böyle bir işletme açma ve çilek yetiştirme fikri oldu. Daha küçük alanda daha büyük verim alma işine gitmek gerektiği düşüncesiyle çilek yetiştirip, ihraç ettiğimiz şirketimiz Yalex’i kurduk. Adana’da 250 dekarda, Mersin’in Silifke İlçesi’nde 2 bin 500 dekar alanda üretim yapıyoruz. İlk üretimimiz 30 dekardan 150 tondu. Şu anda 10 bin ton çilek üretiyoruz. Üretimimiz 66 kat artmış. İşe ilk başladığımızda Türkiye’nin çilek ihracatı sıfırdı. Şu anda sektörde 20-30 bin ton çilek ihraç ediliyor ve yıllık 30 milyon dolar ihracat geliri var. Bu da yine bizim sayemizde olmuştur.”

Çileğin ömrü bir gün
Çileğin narinliğini anlatırken ‘erken doğmuş kuvözde bebek’ benzetmesi yapan Yaltır, “Elma 6-8 ay, portakal 2-3 ay dayanır ama çileğin ömrü 10-12 gündür. Uygun ortam sağlanmazsa bir gündür çileğin ömrü. Riski fazla fakat gelişime açık bir sektör” diye konuştu.