Şifreli satış üç ay ertelendi

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından çalışmaları sürdürülen ve 1 Ocak 2006 tarihinde başlaması planlanan çipli kredi kartıyla alışverişte şifreyle ödeme dönemi, kart sahiplerinin şifre hâkimiyetinin sağlaması amacıyla 31 Mart 2006'ya ertelendi.

İSTANBUL - Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından çalışmaları sürdürülen ve 1 Ocak 2006 tarihinde başlaması planlanan çipli kredi kartıyla alışverişte şifreyle ödeme dönemi, kart sahiplerinin şifre hâkimiyetinin sağlaması amacıyla 31 Mart 2006'ya ertelendi.
BKM tarafından yapılan yazılı açıklamada, mevcut durumda kredi kartı sahiplerinin bir bölümünün alışverişlerde şifre sorulmaması ve kartla avans kullanmamaları nedeniyle kart şifrelerine hâkim olmadığı belirtildi. Bu üç aylık dönemde, kredi kartı sahiplerinin şifrelerini öğrenmeleri, değiştirmeleri ve şifrelerin gizliliğiyle ilgili çalışmaların yürütüleceği ifade edilen açıklamada, ayrıca satış noktalarındaki yetkililerin ve personelin kredi kartıyla şifreli alışveriş uygulamasına hazır duruma gelmeleri için eğitime de devam edileceği belirtildi.
Ödül sistemi ilgi çekti
Bu arada, BKM Genel Müdürü Sertaç Özinal, birçok Avrupa ülkesinden bankanın Türkiye'deki bankaların kredi kartında hangi pazarlama teknikleri ile ödül ve puan sistemlerini çok yakından incelediklerini belirtti. Özinal, "Dolayısıyla bu konuda Türkiye'nin Avrupa için öncü olduğunu da söyleyebiliriz. Bu açıdan sevindirici. Buradaki yaratıcılık ve pazarlama tekniği olarak Avrupa'ya bilgi ihraç etmesi gerçekten sevindirici bir özellik" dedi.