Sigara devinden Manisa'ya fabrika

İngiliz sigara devi Imperial Tobacco'nun geçen yıl Manisa'da temelini attığı 35 milyon sterlinlik sigara fabrikasının açılışını Sanayi Bakanı Ali Coşkun yaptı.

MANİSA - İngiliz sigara devi Imperial Tobacco'nun geçen yıl Manisa'da temelini attığı 35 milyon sterlinlik sigara fabrikasının açılışını Sanayi Bakanı Ali Coşkun yaptı. Açılışta konuşan Imperial Tobacco'nun İcra Kurulu Başkanı Gareth Davis, inşaat süresince 450 kişi çalıştırıldığını söyledi.
Türkiye'nin kendileri için yalnızca çok büyük bir potansiyel sunan piyasa olmadığını kaydeden Davis, "Türkiye dünyanın yedinci en büyük tütün piyasası ve doğal olarak şu anda AB'ye entegrasyon aşamasında olan Türkiye'de uluslararası yatırımlar özellikle önem taşıyor. Bizler de bu süreçte rol almaktan gurur duyuyoruz. Başlangıç yatırımımızın 35 milyon sterlin olması Türk piyasasına olan güvenimizi gösteriyor" dedi.
Davis, Türk piyasasına Davidoff ve Maxim gibi iki güçlü marka ile girdiklerini, bu ürünleri Türkiye'deki yetişkin tüketicilere yaygın bir şekilde sunmayı hedeflediklerini kaydetti.
Dakikada 10 bin sigara
Imperial Tobacco Global Üretim Direktörü David Cresswell ise Manisa'da 33. fabrikalarını açtıklarını kaydederek, fabrikanın, tütünü sigara üretimine hazırlayabilmek için saatte 7 bin 500 kilo tütün ve tütün sapı işleyebildiğini dile getirdi. David Cresswell, "Makinelerimizin her biri dakikada 10 bin sigara üretme kapasitesine sahip. Sigara paketleme makinelerinin her biri de dakikada 350 paket sigara üretebiliyor" diye konuştu.
Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun ise konuşmasında Türkiye'nin çok kısa sürede ekonomik sıkıntılarını geride bırakmayı başardığını kaydetti ve bugün gelinen seviyenin sevindirici olduğunu anlattı.