Sigara ve otomotive yeni zamlar yolda

Sigara ve otomotive yeni zamlar yolda
Sigara ve otomotive yeni zamlar yolda
Maliye Bakanlığı bürokratları, 10 milyar liralık ek gelir getirecek zam paketi taslağı hazırladı. Taslakta otomotiv, sigara gibi kalemlere yeni vergiler yer alıyor.

Bütçe dengelerindeki bozulmanın ardından Maliye Bakanlığı gelir artırıcı çalışmalarını hızlandırdı. Kırk maddeye yakın taslak paket hazırlayan bakanlık bürokratları 10 milyar lira civarında bir gelir öngörüsünde bulunuyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın onay vermesi halinde tedbir paketinde yer alan düzenlemelerin bir kısmının uygulamaya geçmesi bekleniyor.
Gelir Politikaları Genel Müdürlüğü, Gelir İdaresi Başkanlığı ile Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü'nün üzerinde çalıştığı tedbirlerin uygulamaya geçmesi halinde otomotivdeki ÖTV ve MTV'nin yanı sıra sigara ve tapu harcı gibi kalemlere zam gelmesi gündeme gelecek.

Lüks araçların yanı sıra yüzde 37 olan düşük motorlu araçların ÖTV'sinin de yükseltilmesi öneriler arasında. Akaryakıt fiyatlarına ise yüksek vergiler sebebiyle müdahale gündemde bulunmuyor.

Bürokratlar indirimli KDV oranları uygulamasından vazgeçilmesinin yanı sıra gayrimenkul yatırım ortaklıklarındaki Kurumlar Vergisi istisnasının kaldırılması konusunu da gündeme getirdi. Sadece gayrimenkul yatırım ortaklıklarına ilişkin istisnanın kaldırılmasından ilave 500 milyon liralık gelir getireceği hesaplanıyor.

Sigara zammı için yılbaşı beklenecek. Geçen yıl yapılan ancak sigaranın vergisinin yüzde 65'ten 69'a çıkarılmasına ilişkin ÖTV artışının yürürlük tarihi 31 Aralık 2012. Ancak yeni yılda nispi oranın artırılmayarak maktu bir artışın üzerinde durulduğu belirtiliyor.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in bu yıl bütçe hedeflerinin tutturulamayacağını işaret etmesinin ardından bürokratları da gelir artırıcı tedbirleri içeren bir taslak paket hazırladı. Maliye Bakanlığı Müsteşarı, Kalkınma Bakanlığı Müsteşarı ve Hazine Müsteşarı'nın konuya ilişkin olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a da geçen hafta cuma günü bir sunum yaptığı ifade ediliyor.

Konuya ilişkin çalışmaların hazırlık aşamasında olduğuna dikkat çeken Maliye kaynakları, vergi performansının zam kararlarında etkili olacağına dikkat çekiyor. Tedbir paketinin uygulamaya girip girmeyeceğine ilişkin son kararı Başbakan Erdoğan 'ın vereceğini belirten yetkililer harcamaların da kısılması üzerinde durulduğuna dikkat çekiyor. Tüm çalışmaların 2013 bütçesi, Orta Vadeli Program (OVP) ve Orta Vadeli Mali Program (OVPM) çerçevesinde yürütüleceğine dikkat çekiliyor. (zaman)

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/110004311000433

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  bi bitmediniz ... - buiştebiterslikvar

  söyleyecek söz bulamadım kitlendim kaldım sabah sabah. hani ekonomi büyüyordu? herşey yolundaydı? suriyeli kardeşlerimizi daha iyi beslemek için mi lazım ek gelir kaynakları? yıllardır aynı terane. ölü toprağı serpilmiş gibi üstümüze de gerçi. kimsenin sesi çıkmıyor.

  Başarılı ekonomik politika da zam en son çaredir. - citizen

  Tıkırında yürüyen ekonominizi sevsinler sizin... Açığınızı kapatmak için zam yapmaktan başka çözüm üretemiyorsanız nerde kaldı sizin başarılı ekonomik politikalarınız. Karınızla, çoluk çocuğunula devlet kesesinden dünyayı dolaşırken sözde o ziyaretlerin hiç getirisi olmuyor mu ek kaynak girdisi olarak. Atın bakalım. Bugün tutturuyorsunuz hayran kitlenize ama ya yarın...? Başarılı ekonomik politika da zam en son çaredir.

  Kime Sorsak Hesabını ? - csy7mt

  Satacak başka birşey kalmayınca ülkemde , artık bütçe bir daha hiç yetmeyecek, hep halkın cebinden denkleştirilecek , bu mudur yani övülmelerini istedikleri yöneticilik ?