Sigaracılar 50 kuruşluk vergiyi yargıya götürüyor

Sigaracılar 50 kuruşluk vergiyi yargıya götürüyor
Sigaracılar 50 kuruşluk vergiyi yargıya götürüyor

Yeni vergi ile paketi 1.75 TL olan sigaranın fiyatı yüzde 28.57?lik bir artışla 2.25 TL?ye çıkıyor.

Bakanlar Kurulu'nun paket başına 50 kuruşluk maktu vergi artışına karşı harekete geçen ucuz sigara üreticileri, kararın iptali için dava açacak

ANKARA - Sigaraya 50 kuruşluk maktu vergi artışına yargı yolu göründü. Bakanlar Kurulu’nun paket başına 50 kuruşluk maktu vergi artışının en ucuz sigarada yüzde 28.57, en pahalı sigarada ise yüzde 8.33’lük bir fiyat artışına neden olması üzerine harekete geçen ucuz sigara üreticileri, Bakanlar Kurulu Kararı’nın iptal ve yürütmenin durdurulması istemiyle dava açmaya hazırlanıyor.
Bu kararın özellikle yerli tütün kullanan sigara üreticisinin cezalandırılması anlamına geldiğine dikkat çeken sektör temsilcileri, sigaranın zamlanmasıyla beklenen fiyat artışının sağlanamayacağını, aksine kaçakçılığın artacağına işaret etti. Tekel’in sigara bölümünü alan British American Tobacco’nun da aralarında bulunduğu çoğunlukla ucuz, düşük ve orta segmentte sigara üreten sigara üreticileri, segmentler arasındaki fiyat uçurumunu dikkate almadan sigaraya paket başına 50 kuruşluk maktu vergi artışı getiren kararın iptali için yargıya gitmeye hazırlanıyor.
16 Haziran’da Resmi Gazete’de yayımlanan Bazı Mallara Uygulanacak Katma Değer Vergisi ile ÖTV Oranlarının Belirlenmesine Dair Kararın iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle dava açmaya hazırlanan sigara üreticileri, Bakanlar Kurulu’nun gündeme getirdiği maktu vergi artışının haksız rekabet yarattığı iddiasını gündeme getirecek. 

‘Pahalı sigarada az vergi’
Paket başına 50 kuruşluk maktu zammın söz konusu kararla pahalı sigaraya az, ucuz sigaraya ise yüksek oranda yansımasının haksız rekabet yarattığı görüşünü ileri sürecek. Yapılan hesaplamaya göre Bakanlar Kurulu’nun yaptığı 50 kuruşluk maktu vergi artışıyla, paketi 1.75 TL olan sigaranın fiyatı yüzde 28.57’lik bir artışla 2.25 TL’ye çıkarıyor. Düşük segmentte yer alan bir paket sigaranın fiyatı yüzde 20’lik bir artışla 2.50 TL’den 3 TL’ye, orta segmentteki bir sigara ise yüzde 15.15’lik bir artışla 3.3 TL’den 3.80 TL’ye çıkıyor. 6 TL’lik pahalı sigara ise yüzde 8.33’lük bir artışla 6.50 TL oluyor.

‘Bir şirket korunuyor’
Adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili, üst segment sigara üretimi yapan ve özellikle ithal ürün kullanan bir firmanın bu kararla korunduğunu iddia etti. Yetkili, yerli üretim yapan, özellikle de Tekel markasını satın alan şirketin bu kararla haksız rekabete maruz kaldığını ileri sürerek, “Bu kararın özellikle yerli tütün kullanan sigara üreticisinin cezalandırılması anlamına geliyor. Sigaranın zamlanmasıyla Maliye’nin beklediği gelirin elde edilmesi söz konusu olamaz” dedi.

Nasıl vergi alınıyor?
Yoğunlukla üst segmentte üretilen sigaranın kârının düşük segmentte üretilen sigaranın 7.5 katı olduğunu ifade eden bir yetkili, 2.75 TL’ye satılan bir paket sigarada kârın 0.028 TL iken, üst segmentte yer alan 4.80 TL’lik sigaradan paket başına alınan kârın 0.258 TL olduğunu vurguladı. Paketi 4.80 TL olan üst segmentteki sigara markasından alınan ÖTV 2.784 TL, KDV 0.732 TL iken, paketi 2.750 TL olan bir düşük segmentteki sigara markasında ÖTV 1.595 TL, KDV 0.419 TL civarında seyrediyor. Türkiye’de faaliyet gösteren sigara firmaları ve markalarına göz atıldığında en büyük pazar payına sahip şirketler arasında Marlboro, Parliament, L&M gibi markaları yoğunlukla üst segmentte üretim yapan Philip Morris, Tekel’i alan BAT, JTI Tütün Ürünleri, European Tobacco, İmperarial Tobacco ve Gallaher gibi firmalar bulunuyor. (anka)