Sigarada vergi artışı kaçağı yüzde 15 patlattı

Sigarada vergi artışı kaçağı yüzde 15 patlattı
Sigarada vergi artışı kaçağı yüzde 15 patlattı
Philip Morris Türkiye Genel Müdürü Turhan Talu, sigarada vergi ve yasakların tüketimi sadece yüzde 1.5-2 azalttığını söyledi.
Haber: METE TAMER OMUR / Arşivi
SEVDA YÜZBAŞIOĞLU / Arşivi

Philip Morris Türkiye ’nin (Philsa) Genel Müdürü Turhan Talu, vergi ve yasakların etkisiyle sigarada toplam pazarın yüzde 15 geriye gittiğini ancak sahte ve kaçak sigara satışlarının 10 ayda üç kat arttığını açıkladı. Talu, tüketimin ise ancak yüzde 1.5-2 oranında düştüğünü belirtti. 

Philip Morris Sabancı’nın Torbalı’daki Türkiye fabrikası, grubun faaliyet gösterdiği 160 ülkenin 61’inden ve tüm Duty Free pazarından sorumlu Ürün Geliştirme Merkezi olarak belirlendi. Merkezin açılışına PMI Ürün Geliştirme Başkanı Tony Snyder, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar ile Genel Müdürlük görevini Sedat Müderrisoğlu’na devredecek olan Turhan Talu katıldı. 

Doğu’da kaçak fazla
 
Toplantıda sigara yasakları ve vergiler de konuşuldu. Philsa’da son sunumunu yapan Talu, vergi nedeniyle üst segment ürünlerde yüzde 42 ile 46 arasında, alt grupta ise yüzde 69’luk bir fiyat artışı olduğunu açıkladı. 2010’da toplam sigara pazarının 107 milyar adetten 94 milyar adede gerilediğini 13 milyar adetlik bir kaybın olduğunu belirtti. 

Kapalı yerlerde sigara yasağı, fotoğraflı uyarılar ve pazarlama kısıtlamalarının pazar gerilemesinde etkili olmadığını da öne süren Talu, “Tam tersine hükümetin uyguladığı vergi artışı, sağlık, bütçe ve güvenlik politikalarıyla ters düşüyor. Vergi artışı sonrası Maliye Bakanı ile kavga ettim. Onların bütçesinde bu alandan elde edilecek gelir 16 milyar TL olarak gösteriliyordu. ‘En fazla 14.4 milyar TL toplanır’ dedim. Onlarda daha sonra bütçeyi revize ederek 14.5 milyar TL olarak söylediler. Göreceksiniz 14.4’den bir kuruş fazlası olmayacak” ifadesini kullandı. 

Yanlış politikalar sonucu tüketimin daha da artacağı öngörüsünde bulunan Talu, “Toplam tüketim 3-4 yıl sonra daha da yüksek olacak. İnsanlar bir şekilde ucuz sigara bulmaya başladı. İşler normale döndüğünde 107 milyar adetlik pazara dönülürse şaşırmayın” dedi. 

İzmir ’de kayıp yüzde 17 
Bu arada Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nde pazar kaybının ilk etapta yüzde 56 olduğunu, şu anda ise pazar kaybının yüzde 38 olduğunu dile getiren Talu, “Bakkalda kaçak ve sahte sigara oranı yüzde 50’nin üstüne çıkmış durumda. Satılan her iki sigaradan biri kaçak ya da sahte. Artık kaçak ve sahte ürün büyük şehirlere de gelmeye başladı. İzmir’de ki pazar kaybımız ise yüzde 17 civarında” dedi.

bigPara.com

  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  İzmir

  ,

  Anadolu

  ,

  Ege

  ,

  Mayın