Sigaraya 1,5 TL sağlık vergisi geliyor

Sigaraya 1,5 TL sağlık vergisi geliyor
Sigaraya 1,5 TL sağlık vergisi geliyor
Hükümet sigaraya bağlı hastalıkların devletin sağlık harcamalarında gittikçe artması üzerine sigaraya paket başına 1,5 TL sağlık vergisi getiriyor

İSTANBUL -  Zaman'ın haberine göre Sigaraya bağlı hastalıkların devletin sağlık harcamalarında önemli bir yer tutması, üzerine bakanlıklar harekete geçti. Sigaraya, paket başına 1,5 TL sağlık vergisi konulacak. Bu vergi, mevcut vergilerden bağımsız ilave olarak uygulanacak.

Maliye Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı 'nın yaptığı çalışmaya Maliye Bakanlığı 'nın da sıcak baktığı öğrenildi. Sigaraya sağlık vergisi konulmasından Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ile Sosyal güvenlik Kurumu (SGK) tarafından ortak hazırlanan ve DSÖ tarafından yayınlanan raporun büyük etkisinin olduğu öğrenildi.

SGK ve Dünya Sağlık Örgütü'nün hazırladığı rapora göre, tedavi masraflarının yüzde 9'u sigara kaynaklı. Ayrıca rapora göre, Türkiye 'de 16 milyona yakın tütün tiryakisi var. Bu kişilerin yarısı sigaranın yol açtığı hastalıklar sebebiyle hayatını kaybediyor. Her yıl sigaraya bağlı hastalıklar yüzünden hayatını kaybeden kişi sayısı ise 100 bin civarında. Bir başka deyişle günde 300 kişi sigaraya bağlı hastalıklar sebebiyle ölüyor.

ERDOĞAN: İNTİHARIN ÖZGÜRLÜĞÜ OLMAZ
Dünya Sağlık Örgütü ile SGK'nın hazırladığı rapora Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , kısa bir değerlendirme yazısı yazdı. Yazısında 'İntiharın özgürlüğü olmaz' başlığını kullanan Erdoğan, "Sigara tüketimine yönelik mücadeleyi çok önemsiyorum. Çünkü insanımızı çok seviyorum. Onlara zarar verecek hiçbir şeyin bizim sorumluluğumuzda hayatta kalmasını istemiyorum."ifadelerini kullandı.

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/1086727108672714

  YORUMLAR
  (14 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Seçim. - zlipknot

  İntihar kaçış değil reddediştir. j.p.sartre

  Beceriksizler... - harbiden

  Siz bu toplanan paraların kanser araştırmalarında veya sigaraya bağlı hastalıklara sahip kişilerin tedavisinde mi kullanılacağını sanıyorsunuz. Recete parası, hastaneye ayak bastı parası dahi veren halkın sağlık harcamalarına mı gidecek sanki bu paralar... İşsizlik kesintilerini baraj yapımına, daprem vergilerini duble yola harcayan hükümet bu vergiyi de beceriksiz ekonomi programlarının açıklarını kapatmaya kullanacak...

  HARAYDINA ATIF - soft_heart

  Demezler mi bre cahil karadenizden mersinden kapıkuleden atatürk havalimanından sabiha gökçe havalimanından tut daha sana sayabilecegim güneydoguda olmayan yasal olmayan yollarla turkiyeye sokulan kaçak sigaraların vs kime hizmet ediyor be bre cahil :)

  Geren. - Clear

  Benim sağlığımı kömür kokulu kış havaları da bozuyor.Benim arabama egsoz muayenesi yapılırken,toplu taşıma araçlarının havaya tren dumanı gibi püskürttüğü dokunulmazlık kapsamına alınmış egsoz dumanları da bozuyor.Onun ceremesini kimin çekmesini önerirsin?

  İnsana verdikleri değr bu kadar.. - papirus0606

  Hükümetin kimsenin yaralı parmağına tükürmediği, vatandaş için zerre kadar kılını kıpırtdatmadığının son ispatıda budur işte. Yaptığı zamlarla halk perişan olurken,işçi ve memur maaşlarına yaptıkları komik zamlarda bu ülkeyi ve halkı ne kadar dikkate aldıklarını gösteriyor.

  AKILCI BİR UYGULAMA - Germiyen

  Kendi sağlığını bilerek ve isteyerek bozuyor. Ceremesini de kendi çeksin.

  BENCE AZ BİLE - Germiyen

  Sağlığa zararlı olan her maddeye alkole de konmalı az bile olmuş. Kendi isteğiyle sağlığını bozanın sağlık giderleri kendisine fatura ediliyor iyi yapılıyor.