Sigaraya ÖTV zammı

Sigarada yüzde 28, puro ve diğer tütün ürünlerinde de yüzde 50 olan özel tüketim vergisi oranı yüzde 58'e çıkarılırken, sigaranın harmanındaki Şark tipi tütünün oranına göre vergilendirme uygulamasından vazgeçildi.

İSTANBUL - Sigarada yüzde 28, puro ve diğer tütün ürünlerinde de yüzde 50 olan özel tüketim vergisi oranı yüzde 58'e çıkarılırken, sigaranın harmanındaki Şark tipi tütünün oranına göre vergilendirme uygulamasından vazgeçildi. ÖTV artışının ardından sigara üreticileri de zam kararlarını açıklamaya başladı. Philsa, ürettiği sigaraların fiyatını bugünden geçerli olmak üzere yüzde 9 ile 48 arasında değişen oranlarda artırdı. Tekel'in ürettiği sigaraların fiyatlarında ise yüzde 5.3 ile 172.7 arasında değişen oranlarda zam yapıldı.
Bakanlar Kurulu, sigara ve diğer tütün ürünlerinin özel tüketim vergisiyle ilgili kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Sigara ve diğer tütün ürünlerinden alınan oransal özel tüketim vergisi oranı yüzde 58'e yükseltilirken, harmanında bulunan Şark tipi tütünün oranına göre uygulanan maktu vergi de kaldırıldı. Hükümet, AB direktifleri doğrultusunda her tür tütüne eşit davrandığını ve Şark tipi tütünü desteklemediğini göstermek için maktu vergiyi eşitledi. Bunun yerine 20 adetlik bir sigara paketi için 1.2 YTL'ye denk gelecek şekilde asgari maktu vergi getirildi. Buna göre yüzde 58 olan oransal verginin tutarı, paket başına 1.2 YTL'den düşük kalırsa ÖTV 1.2 YTL. olarak alınacak.
'Tütün Eksperleri' tepkili
Tütün Eksperleri Derneği, sigaradan alınan özel tüketim vergisinin yükseltilmesi ve Şark tipi ürün ayrımının ortadan kaldırılmasına tepki gösterdi. Tütün Eksperleri Derneği'nin yazılı açıklamasında, "Türk tütününe verilen destek uygulamasına son verilmesi, 285 bin tütün üreticisi aileyi perişan edecektir" denildi. Açıklamada, yerli tütünle imal edilen sigaraları üreten Tekel A.Ş.'nin fiyat avantajını kaybederek rekabet gücünün azalacağı ve uygulamanın Tekel'in yabancı şirketler tarafından yok edilmesine neden olacağı öne sürüldü. Vergi kaybının önemli nedenlerinin başında sahte ve kaçak sigara üretimi olduğu belirtilen açıklamada, "Problem, denetim eksikliği ve Türk tütününün desteksiz kalmasıdır. Ciddi denetim yapılamayan düzenlemeler kâğıt üzerinde kalmaya mahkûm olacaktır." görüşüne yer verildi.
İlk zamlar açıklandı
ÖTV tutarlarındaki düzenlemenin ardından ilk zam haberi Philip Morris-Sabancı'dan (Philsa) geldi. Philsa, ürettiği sigaraların fiyatını yüzde 9 ile 48 arasında artırdı. British American Tobacco Türkiye Genel Müdürü Patrick Heneghan, sigarada yapılan vergi düzenlemesinin ardından perakende satış fiyatlarını gözden geçirerek fiyat politikasıyla ilgili kararlarını birkaç gün içinde vereceklerini açıkladı.