Sigorta için korku da yetmiyor

Deprem riski yüksek olan ülkelar arasında yer almamıza rağmen Deprem Sigortası gereken ilgiyi görmedi. 20 milyon konut bulunan Türkiye'de deprem sigorta poliçe sayısı 2 milyon civarında kaldı.

ANKARA - Deprem riski yüksek olan ülkelar arasında yer almamıza rağmen Deprem Sigortası gereken ilgiyi görmedi. 20 milyon konut bulunan Türkiye'de deprem sigorta poliçe sayısı 2 milyon civarında kaldı. Bayındırlık Bakanı Zeki Ergezen, milletvekillerinin soru önergeleri üzerine deprem sigortası uygulamasına yönelik bilgiler verdi.
Ergezen, 16 Mayıs 2005 tarihi itibarıyla Türkiye genelinde 2 milyon 153 bin deprem sigortası poliçesi bulunduğunu açıkladı. Ergezen, "Zorunlu deprem sigortası uygulamasında 2 milyon 153 bin olan poliçe yeterli olmayıp, konu hakkında halkımızın bilinçlendirilmesiyle daha artacağı düşünülmektedir" dedi. Ergezen, yol ve köprü gibi tesislerin olası bir deprem sırasında kullanımlarıyla ilgili olarak ihtiyaç duyulan her türlü bilginin sürekli olarak sağlandığını, bilgisayar ortamında da güncellenip izlendiğini hatırlattı.