Sıkı para politikası ekonomiyi sıktı

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, orta vadeli hedeflere ulaşılabilmesi açısından, mevcut sıkı duruşun uzun bir süre korunması gerekebileceğini duyurdu.

ANKARA - Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, orta vadeli hedeflere ulaşılabilmesi açısından, mevcut sıkı duruşun uzun bir süre korunması gerekebileceğini duyurdu. Kurulun 23 Kasım tarihli toplantısının ardından, genel ekonomik gelişme ve hedeflere ilişkin değerlendirmesi dün açıklandı. Değerlendirmede, para politikasındaki sıkılaştırmanın ekonomik faaliyet üzerindeki etkisinin belirgin olarak görülmeye başladığı, enflasyon üzerindeki etkisinin ise gecikmeli olarak ortaya çıkacağı kaydedildi.
Değerlendirmeye göre, faiz dışı kamu harcamaları, bekleyişlerin yüksek seyri ve hizmet fiyatlarındaki belirsizlik enflasyonun düşürülmesinde en önemli riskler arasında bulunuyor. İşgücü piyasasındaki koşulların enflasyondaki düşüşe destek verebileceğine vurgu yapan Merkez Bankası aralık ayından itibaren enflasyondaki aylık artış hızının yavaşlayacağını, ancak yıllık artışın bir süre daha yüksek seyredeceğine vurgu yaptı.
'AB kritik önemde'
Merkez Bankası, orta ve uzun vadeli görünüm açısından, Avrupa Birliği'ne uyum sürecinin devam etmesiyle ekonomik programa ilişkin yapısal reformların planlandığı gibi kesintiye uğramaksızın hayata geçirilmesinin kritik önemini koruduğunu açıkladı.