Sikorsky'nin planı üretim

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yurtiçi gezilerinde kullanmak için Amerika'nın Sikorsky firmasına sipariş verdiği helikopter 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda teslim edilecek.
Haber: TOLGA AKINER / Arşivi

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yurtiçi gezilerinde kullanmak için Amerika'nın Sikorsky firmasına sipariş verdiği helikopter 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda teslim edilecek. Sikorsky firmasının Başkan Yardımcısı Josepf Gigantelli Black-Hawk helikopterleri için Türkiye'yi çapa ülke değerlendirdiklerini söyledi. Dünya genelinde yedi çapa ülkenin bulunduğunu ifade eden Josepf Gigantelli bu ülkelerin Avustralya, Kore, Tayvan, İsrail, Kolombiya, Japonya ve Türkiye olduğunu söyledi. Savunma Sanayi İcra Komitesi'nin son toplantısında başlattığı 52 genel maksat helikopteri alımına ilişkin ihaleye katılacaklarını belirten Gigantelli ihalede altı aday firma bulunduğunu, ancak kendilerini daha şanslı gördüklerini söyledi.
Josepf Gigantelli, ihaleyi almaları durumunda şartnamede yer alan bir madde gereği Türkiye'de imalat hattı kuracaklarını söyleyerek, "Türkiye'de dünyaya ihraç etmek üzere Black-Hawk üretmeyi öngörüyoruz. Üretimi muhtemelen TAI ile birlikte yapacağız. Bildiğiniz üzere TAI zaten Black Hawk helikopterlerinin kuyruk kısmını yapıyor" diye konuştu.
Türkiye'de kurulacak üretim bandının montajla sınırlı kalmayacağını ifade eden Gigantelli ABD dışında ilk kez Türkiye'de üretim yapacaklarını, Türkiye'nin yeni pazarlara satış yapabilmesi için ABD'den izin alması gerektiğini sözlerine ekledi.
Edinilen bilgiye göre, Başbakan Erdoğan'ın yurtiçi gezilerinde kullanılmak üzere Sikorsky'e siparişi verilen helikopter 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda Ankara'da teslim edilecek. Antonov tipi kargo uçağıyla Ankara'ya getirilecek olan helikopter yurt içi gezilerini genelde kalabalık heyetlerle gerçekleştiren Erdoğan'ın ihtiyaçları göz önünde bulundurularak tasarlandı. Yetkililer, helikopterin yaklaşık 30 milyon dolara mal olacağını belirtti.
Hema dört firmayla işbirliği yaptı
Hema Endüstri A.Ş, IDEF 2005 Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı çerçevesinde dört yabancı firmayla işbirliği anlaşması imzaladı. Hema Endüstri A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hattat, şirketin savunma sanayiindeki kapasitesini daha da güçlendirerek, Türk savunma sanayiine katkıda bulunmayı amaç edindiklerini söyledi.
Hattat, Finlandiya'nın Patria firmasıyla imzaladıkları anlaşma çerçevesinde Anafarta zırhlı aracının altı ve sekiz tekerlekli amfibik ve amfibik olmayan modellerinin, Hema tesislerinde üretileceğini belirtti. Hattat bu arada patlayıcılara karşı en dayanıklı zırha sahip Patria zırhlı aracının, 8 kiloluk mayın testinden bile başarıyla geçtiğini, zırhlı araç üretiminde tanınmış isim olan Güney Afrika'nın bile bu araçlardan ithal ettiğini dile getirdi.
Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nın, BMC, Otokar ve FNSS şirketlerinden oluşan bir fizibilite konsorsiyumu oluşturduğuna işaret eden Mehmet Hattat, bu konsorsiyumun da Türkiye'nin ana muharebe tankı konusundaki raporunu tamamladığını ifade etti. Milli tank projesinde 'tankın kalbi' olarak nitelenen güç paketini üretmeye talip olduklarını vurgulayan Hattat, 1.500 beygirlik tank motorunu, uluslararası fiyatın yarısına, 1 milyon 200 bin dolar yerine 600 bin dolara mal edebildiklerini açıkladı.
Aselsan'dan elektronik savaş sistemi
Türk Silahlı Kuvvetleri'nin envanterindeki 281 helikopter ile 2 nakliye uçağına elektronik harp sistemlerini Aselsan üretecek. Helikopter Elektronik Harp Sitemleri, Radar İkaz Alıcısı, Radar Karıştırıcı, Lazer İkaz Alıcısı Tedariği ve Entegrasyon Sözleşmesi ile CMDS Destek Merkezi Sözleşmesi, IDEF 2005 fuarında imzalandı. Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, yaptığı konuşmada, Aselsan'a çok önemli bir sorumluluk verdiklerini kaydetti. Gönül, anlaşmayla 570 milyon dolarlık işin yarısını Türk özel sektörünün karşılayacağını belirterek, benzer projelerle son üç yılda 2.5 milyar dolar paranın yurtiçinde kaldığını söyledi. Gönül, geliştirilecek sistemin, helikopter pilotlarının güvenliğinde önemli bir görev üstleneceğini kaydetti. Projenin geliştirilmesi 2.5, doğrulaması ve testleri 2 yıl sürecek. Sistemler 6 yıl sonra seri şekilde üretilecek ve montesi 2012'de tamamlanacak.
Hollanda'ya Stinger satışı
Aselsan'ın Hollanda Kraliyet Ordusu için üreteceği 23 milyon avro değerindeki kaideye monteli Stinger (KMS) projesi imzalandı. İmza törenine Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar, Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer, Aselsan Genel Müdürü Necip Kemal Berkman ile Hollanda Kraliyet Ordusu yetkilileri katıldı. Gönül burada yaptığı konuşmada Aselsan'ın ilk defa çok gelişmiş bir ürünü, Batı'nın çok gelişmiş bir ülkesine sattığını belirtti.