Silikonu doğu patlattı!

Silikonu doğu patlattı!
Silikonu doğu patlattı!
Beklentilerin üzerinde kâr açıklayan Silikon Vadisi şirketlerinin sırrı gelişmekte olan ülkelerdeki ve Asya'daki performansları.
Haber: ZİYA ÖZIŞIK / Arşivi

İSTANBUL - Yılın son çeyrek bilançolarını açıklayan teknoloji ve bilişim şirketlerinin çoğu beklentinin üzerinde kâr açıkladı. Silikon Vadisi şirketlerinin yüksek performans göstermelerinin sırrı gelişmekte olan ülkelerdeki talep artışı oldu. Şirketleri aşağı yönlü çeken ise Avrupa kaygıları.
Intel, Microsoft ve IBM’in hisse başına kârı beklentilerin üzerinde gelirken, Google’ın kârı yine Avrupa eksenli talep darlaşması nedeniyle beklentilerin altında kaldı.

INTEL
Geliri yüzde 21 arttı
Dünyanın en büyük çip üreticisi Intel, 4. çeyrekte analist beklentilerinin üzerinde kâr ve gelir açıkladı. Aynı dönem içinde şirketin net kârı yüzde 6 artışla 3.4 milyar dolar olurken, gelirler ise yüzde 21 artışla 11.46 milyar dolardan 13.9 milyar dolara yükseldi.

MICROSOFT
Skype ile coştu
Microsoft, beklentinin üzerinde kâr ve beklentiyi yakalayan gelir elde etti. Şirketten yapılan açıklamaya göre Microsoft´un geliri 19.95 milyar dolardan 20.9 milyar dolara çıktı. Artışta etken olarak geçen yıl satın alınan Skype´ın katkısı ve gelişmekte olan ülkelerdeki performansı gösteriliyor. Analistler 76 sent kâr, 20.9 milyar dolar gelir bekliyordu.

GOOGLE
Avrupa 2010’u ‘arattı’
Internet arama motoru Google dördüncü çeyrekte suratını asan nadir şirketlerinden oldu. Şirket geçen yıl ekim-aralık döneminde önceki yıl aynı döneme göre kârını yüzde 6 arttırarak 2.7 milyar dolara çıkardığını bildirdi. Şirket, hisse başına kârının 9.50 dolar olduğunu belirtti. Piyasa uzmanları, şirketin hisse başına 10.51 dolar kâr etmesini bekliyordu. Google, 2010 yılının son çeyreğinde ise 2.5 milyar dolar kâr (hisse başına 7.81 dolar) etmişti.

IBM
2012 için de iddialı
Dünyanın en büyük bilgisayar hizmetleri sağlayıcısı IBM, mali yılının 4. çeyreğinde, artan yazılım gelirlerinin etkisi ile analist tahminlerinin üzerinde kâr açıkladı. IBM, 2012 yılında da kârının analist tahminlerini aşacağını bildirdi. IBM’in 4. çeyrekte hisse başına kârı 4.62 dolar olan analist beklentilerinin üzerinde 4.71 dolar olarak gerçekleşti.

bigPara.com