Silkar Grubu yurtdışına 'aile turizmi'yle açılacak

Fethiye'de bulunan Club Lykia World'le Türkiye'de 'aile turizmi konseptini' yerleştiren Silkar Grubu, bu konudaki uzmanlığını yurtdışına da taşımaya hazırlanıyor.
Haber: HALE TÜZÜN / Arşivi

İSTANBUL - Fethiye'de bulunan Club Lykia World'le Türkiye'de 'aile turizmi konseptini' yerleştiren Silkar Grubu, bu konudaki uzmanlığını yurtdışına da taşımaya hazırlanıyor. Yurt içinde bu tarzda işletmek üzere tesisler arayan grup, İspanya ve İtalya'da da tesis sahibi olmak için görüşmelerini hızlandırdı. Club Lykia World'de yılda 19 bin aile ağırladıklarını söyleyen Silkar Grubu Başkanı Burhan Silahtaroğlu, "2008 yılında 'aile turizmi konsepti'nde hizmet verecek yeni tesislere hazırlanıyoruz" diye konuştu.
Bu konseptin Türkiye'de ilk kez uygulandığını ve yurtdışında da bunu yüzde 100 yapabilen bir grup olmadığına dikkat çeken Silahtaroğlu, "Elimizde önemli bir bilgi birikimi oluştu. Bunu yurtdışına da satabiliriz" dedi. Öncelikle Antalya'da yer baktıklarını anlatan Silkar Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Silahtaroğlu Baykal ise, İspanya ve İtalya'nın da planları arasında olduğunu ifade etti. Club Lykia World'de 30-40 kez gelen misafirleri olduğunu aktaran Burhan Silahtaroğlu, bu yıl turizmde yaşanan olumsuzluklara rağmen fiyatlarını indirmeden 38 bin kişi ağırlayacaklarını açıkladı.
Silahtaroğlu, 2007 yılında Antalya'da hizmete girecek golf oteli ve tatil kompleksinde de aynı konsepti uygulayacaklarını vurgulayarak, şunları söyledi: "60 milyon dolarlık yatırımla kurulacak tatil kompleksinde 9 ve 18 delikli golf sahaları, 20 villa ve her villanın da 60 metrekarelik kendi havuzları olacak. Bu komplekste de ailelerin rahat etmesi için gerekli tüm birimler olacak. Ayrıca bu tesis Akdeniz çanağındaki denize sıfır ilk ve tek golf oteli."
'Antalya 25, Paris 400 avro'
Türkiye'nin turizmde 'ucuza satıldığını' söyleyen Burhan Silahtaroğlu, "Türkiye misafirperverlikte, sahil şeridinin kalitesinde, fiyat/performans dengesinde bir numara ama Antalya'da her şey dahil odalar 25 avroya, Paris'te dört yıldızlı otel odaları 400, Zürih'te 200 avroya satılıyor. Biz Antalya'daki tesisimizle bu imajı kıracağız. Türkiye'yi deniz, kum, güneş üçgeninden kurtarmamız, yeni tatil alanları yaratmamız gerekiyor. 2.5 milyar kişilik Çin, Hindistan 10 yıl içinde büyük bir turist potansiyeli yaratacak. Biz bunların küçük bir bölümünü bile alsak 300 bin yeni yatak gerekecek. Dünyada gelir artıyor, 800 kişilik uçaklar devreye giriyor. Türk turizmi tüm bu gelişmelere hazırlanmalı" diye konuştu.