Silkar, KDV inmesin diye bakana gitti

Çamyuva Tatil Köyü, Pamfilya, Kapadokya Lodge ve Lykia World tesislerinin sahibi olan Silkar Grubu'nun Başkanı Burhan Silahtaroğlu, rakiplerinin aksine turizmde KDV indirimine karşı çıkıyor.

İSTANBUL - Çamyuva Tatil Köyü, Pamfilya, Kapadokya Lodge ve Lykia World tesislerinin sahibi olan Silkar Grubu'nun Başkanı Burhan Silahtaroğlu, rakiplerinin aksine turizmde KDV indirimine karşı çıkıyor. Bilindiği gibi turizmciler sektörde yüzde 18 olan KDV oranının rakip ülkelerdeki gibi yüzde 5-8 düzeyine indirilmesi için geçtiğimiz aylarda Başbakana çıkmış ancak herhangi bir sonuç alamamıştı.
Uzun süredir sektörün gündeminde olan indirim konusunda geçen yıl Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'la bir görüşme yaptığını belirten Silkar Grubu Başkanı Burhan Silahtaroğlu, "Bakana 'turizmde KDV'yi düşürmeyelim' dedim. Düşürülürse, yabancı tur operatörleri fiyatları daha da aşağı çekecek. Devlete ödediğimiz KDV'yi onlara hediye edeceğiz. Devlet, KDV'de indirim yapmak yerine oradan elde edilen gelirin 300-400 milyon dolarlık kısmını tanıtıma harcasın. Bu sektör için çok daha yararlı olur" diye konuştu.
Yabancı tur operatörü fiyatı dikte ediyor
Dünyada gelecek 10 yılda turizm 1.5 trilyon dolarlık harcaması yapılacağını belirten Burhan Silahtaroğlu, "Türkiye, bu harcamadan yüzde 3 pay alsa, yılda 45 milyar dolar turizm geliri demektir. Oysa Türkiye'ye 21 milyon turist geldi ve 14 milyar dolar bıraktı. Bu geliri artırmalıyız. Otelci, tur operatörü turist getirsin de yatak boş kalmasın diye bekliyor. Yabancı tur operatörü de fiyatı dikte ediyor" dedi.