Şimdi konut alma zamanı

Şimdi konut alma zamanı
Şimdi konut alma zamanı

Ağaoğlu?nun yüzde 1 peşinatla sattığı konut projesi My City Bahçelievler büyük ilgi gördü. Projede müşterilere peşinatı kredi kartından ödeme imkânı tanındı.

Krize 100 bin stokla yakalanan inşaatçılar durgunluğu aşmak için kampanyalara sarılırken, fiyatları da 39 bin liraya kadar çekti. Bu da konut sahibi olmak isteyenler için büyük fırsat yarattı

İSTANBUL - Krize, 100 bin konutla yakalanan inşaat şirketlerinin durgunluğu aşmak için geliştirdiği yeni pazarlama stratejileri bir anda piyasanın canlanmasına yol açtı. Sıfır faizden sıfır peşinata, uzun vadeden toplu indirime, taksit ertelemeden kuru sabitlemeye kadar bir çok farklı kampanyayı devreye sokan kuruluşlar, baharla başlayan talebi kendi projelerine çekmenin hesaplarını yapıyor. Bu da, konut almak isteyenler için kaçırılmayacak fırsat yaratıyor.
İnşaat şirketlerinin konut büyüklüklerini düşürüp, fiyatları 50 bin liranın altına, taksitleri de ayda 500 liraya kadar çekmesi, durma noktasına gelen satışları hareketlendirdi. Bunu bankaların konut kredi faizlerinde indirime gitmesi de tetikledi. Kredi kullanımında, geçen ay yaşanan artış, yüzde 20’ye ulaştı. İnşaat şirketlerinin peşin alımlarda yüzde 40’lara varan indirimlere gitmesi de bazı projelerde kira öder gibi ev sahibi olma imkânlarının doğmasını sağladı. 

Otomobil fiyatına ev
Global krize rağmen 2009 yılına umutla giren gayrimenkul şirketleri, sektöre moral vermek için ilk etapta dairelerin fiyatlarını 39 bin TL’ye kadar indirdi. Daire fiyatlarını otomobil fiyatına çeken ilk firma Dumankaya oldu. Dumankaya, Tuzla’da yaptığı 280 konutluk Adres projesinde 35 metrekarelik 1+1 daireleri 39 bin TL’den satışa sunmasının ardından Adres 2 projesi devreye sokuldu.  Fi-Yapı, 1592 dairelik Fi-Yaka Beylikdüzü projesindeki 54 metrekarelik daireleri 44 bin TL’den, Yeşil İnşaat da Beylikdüzü’ndeki Innovia projesindeki 1+1 daireleri 60 bin TL’den satışa çıkardı.
Yeşil İnşaat’ın Beylikdüzü’nde hayata geçirdiği 8 bin konutluk Innovia’da yüzde 20 peşinatla satışa sunulan daireler, yüzde sıfır faizle 60 ay vadeli satılıyor. Projede fiyatlar, 79 bin ile 159 bin lira arasında değişiyor. A-Z Yapı, Sancaktepe’deki Meritlife Kent’te 36 ay vadeye, Regnum Astrum Towers’da da 60 aya sıfır faiz uygulanıyor. Yüzde 30 peşinatla fiyatlar 192 bin liradan başlıyor. Mimart’ın Çorlu’daki Armada City projesinde 24 aya, Beşyıldız Yuvataş’ın Kurtköy’deki Alize Park evlerinde 12 aya, Teknik Yapı Upcity projesinde yüzde 20 peşinata 36 aya, yüzde 35 ödeyenlere 48 aya kadar sıfır faiz sunuyor. 

Bol seçenek sunuldu
Peşinatın sıfıra indiği projeler arasında Dumankaya’nın Kurtköy’deki Trend Ekstra, A-Z Yapı’nın Sancaktepe’deki Meritlife Kent, Regnum’un İstanbul Haramidere’deki Astrum Towers ve Sinpaş’ın Aqua City 2010, Lagün ve Bursa Modern yer alıyor. Fiyatlar Trend Ekstra’da 244 bin liradan başlıyor. Regnum, 120 ay vade, hemen teslim kampanyasında ev alan Mayıs 2010’da yüzde 30 ara ödeme yapıyor.  Sinpaş’ın Aqua City 2010 için başlattığı ‘Peşinatsız Devrim’ kampanyasıyla peşinat ödemeksizin, sabit taksit ve ara ödemeler ile ev sahibi olmak mümkün. Ağaoğlu ise My City Bahçelievler, My World Ataşehir, Eltes Güneşi ile Eltes Gold Residence’da yüzde 1 peşinatla konut satışı gerçekleştiriyor. Ağaoğlu’ndan konut almak isteyenler, bu yüzde 1’lik peşinatı kredi kartıyla da ödeyebiliyor.
TOKİ Avrupa Konutları’nın 15 Mayıs’a kadar devam edecek ‘Önce otur, sonra öde’ kampanyasında fiyatlar 1+1’de 165 bin liradan, 2+1’de 268 bin liradan, 3+1’de 310 bin liradan, 4+1’de 395 bin liradan başlıyor. Avrupa Konutları’nda peşinatın yüzde 25, yüzde 30 ve yüzde 50 ödendiği üç değişik  ödeme şekli bulunuyor. (Radikal) 

Ömür boyu tatil imkânı
Regnum, Bodrum’daki Bargylia Evleri için kampanya başlattı. ‘Hemen al ömür boyu tatil yap’ kampanyasıyla Bargylia’dan ev almak isteyenler yüzde 30 peşin ödeyerek kalan tutar için 60 ay 0 faiz avantajından yararlanıyor. Kampanya kapsamında, yüzde 50 peşinat ödenmesi durumunda 96 aya yüzde 0 faiz imkanı da var. Projede fiyatlar 175.500 liradan başlayıp 403.200 liraya kadar çıkıyor.
Yeşil İnşaat’ın Beylikdüzü’nde satışa başladığı Innovia 2’de, 57 ile 145 metrekare arasındaki dairelerin fiyatı 79 bin liradan başlayıp 159 bin liraya kadar çıkıyor. Yüzde 20 peşinata, sonraki aydan başlamak üzere toplam fiyatın yüzde 60’ı yüzde sıfır faizle 60 taksite bölünüyor. 
Beşyıldız Yuvataş İnşaat’ın Kurtköy Yenişehir’de devam eden 120 dairelik AlizePark Evleri yeni faiz oranlarıyla satılıyor. AlizePark Evleri’nde peşin fiyatına 12 ay sıfır faizle vade yapılırken, 36 aya yüzde 0.76,
60 aya yüzde 0.98 faiz uygulanıyor.  AlizePark’ta daire fiyatları 195 bin TL ile 335 bin TL arasında değişiyor.