Şimdi sıra çimentolarda

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF), Uzan Grubu varlıkları arasında yer alan 433 milyon dolar muhammen bedele sahip 9 çimento fabrikası için düzenlediği satış süreci, 10 Ekim Pazartesi günü Lalapaşa Çimento ile başlayacak.

İSTANBUL - Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF), Uzan Grubu varlıkları arasında yer alan 433 milyon dolar muhammen bedele sahip 9 çimento fabrikası için düzenlediği satış süreci, 10 Ekim Pazartesi günü Lalapaşa Çimento ile başlayacak. TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, toplam 9 fabrika için yapılan 135 başvurunun olağanüstü ilgiyi gösterdiğini söyledi.
İhale sistemine göre zarflar açıldıktan sonra ilk 5'in çağrılacağını, dolayısıyla ilk 5'in içine girmek için herkesin çalışıp, fiyatını yükselteceğini, bunun da kamu alacağının daha fazla tahsili anlamına geldiğini belirten TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, şöyle devam etti:
"Biz bu şirketlerin yönetimini yaklaşık 1.5 yıl önce devraldığımız zaman 9 fabrikanın 4'ünde üretim fiilen durmuştu, geri kalanında da yaklaşık yüzde 25 civarında kapasite kullanımı vardı.
Biz bunları aldık. 2004 Şubat ayının ortalarından bu yana arkadaşlarımız gerçekten çok ciddi bir performans gösterdi ve şirketlerin değerlerini katladılar neredeyse.
Bu arada özellikle inşaat sektörünün patlaması, çimento fabrikalarının tam kapasite çalışması ve neredeyse siparişlere yetişememiş olması gibi durumlar, Irak pazarının ve diğer komşu pazarların da devreye girmesiyle gerçekten çimento için çok olağanüstü şartlar oluştu. Bunların hepsi bize katkıda bulundu. Hatta biz başlangıçta fabrikaları satmakta geciktiğimiz için biraz üzülüyorduk, ama şimdi bakıyoruz ki bize faydası oldu. İyi olmuş."
'Üretimleri arttı'
Ahmet Ertürk, klinker üretimi 2003 sonunda 1 milyon 974 bin ton iken, bu rakamı 2005 yılının tamamında yaklaşık 3 milyon tonlara çıkaracaklarını, 2003 sonunda 3 milyon ton olan çimento üretimini ise yaklaşık 3.7-4 milyon tonlara çıkaracaklarını kaydetti. Sözkonusu dönemde satışların da aynı şekilde yükseldiğini belirten Başkan Ertürk, şunları kaydetti:
"Şu anda şirketleri, kârlı bir şekilde, üretimleri, satışları, her yönden performansları yükselmiş bir şekilde piyasaya sunmuş bulunuyoruz. O yönden de ciddi bir talep oluştu. Umarım başarılı bir satış olur, tartışmasız, sürtüşmesiz açık ve şeffaf..."
Bedeli 433 milyon dolar
Satışa çıkarılacak Uzan Grubu'na ait 9 çimento fabrikasının toplam muhammen bedeli 433 milyon dolar. Satış süreci, 10 Ekim Pazartesi günü Lalapaşa Çimento Fabrikası'yla başlayacak, 20 Ekim Perşembe günü Trabzon Çimento'nun ihalesiyle sona erecek.
Toplam 135 kuruluşun 9 adet çimento fabrikası için idari belgelerini TMSF'ye teslim ettiği ihalelerde en yüksek muhammen bedelle ihaleye çıkarılacak kuruluş 62 milyon dolarla Standart Çimento Fabrikası, en düşük muhammen bedelle ihaleye çıkacak olan kuruluş ise 22 milyon dolarla Van ve Bartın Çimento olacak.
İlk ihale pazartesi günü
Lalapaşa Çimento 10 Ekim'de, Standart Çimento 11 Ekim, Bartın Çimento 12 Ekim, Ladik Çimento 13 Ekim, Gaziantep Çimento 14 Ekim, Şanlıurfa Çimento 17 Ekim, Ergani Çimento 18 Ekim, Van Çimento 19 Ekim, Trabzon Çimento 20 Ekim 2005'te ihaleye çıkarılacak. İhale bedelleri, ihale sonucunun ihaleyi kazanana bildirilmesini takiben Fon Yönetim Kurulu onayında belirtilen süre içinde dolar cinsinden peşin ödenecek. İhalede kapalı zarf ve açık artırma yöntemlerinin birlikte uygulanması yoluyla gerçekleştirilecek.