Şimdilik bölgesel ücret yok

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, 1 Ocak 2006'dan itibaren geçerli olacak asgari ücretin geçim şartlarına uygunluğu göz önünde bulundurularak belirleneceğini ifade ederken...

ANKARA - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, 1 Ocak 2006'dan itibaren geçerli olacak asgari ücretin geçim şartlarına uygunluğu göz önünde bulundurularak belirleneceğini ifade ederken, "Asgari ücret belirlemeyi sözleşme özgürlüğüne aykırı bulan yaklaşımların aksine, hükümetimiz asgari ücreti bir sosyal koruma ücreti olarak görmekte" dedi. Başesgioğlu, tartışmalara sebep olan bölgesel asgari ücret tasarısı ile ilgili komisyon çalışmasının olmayacağını açıkladı.
Asgari Ücret Tespit Komisyonu görüşmelerinin ilki dün başladı. Açılışta konuşan Başesgioğlu, "Asgari ücretin tespitinde ülkenin içinde bulunduğu durum, ücretlilerin geçinme indeksleri, fiilen ödenen ücretin durumu ve geçim şartları göz önüne alınacak. Asgari ücretle ilgili şu anda rakam telaffuz etmek yanlış olur" diye konuştu.
'Memur kadar isteriz'
Türk-İş Başkanı Mustafa Türkel, asgari ücretin birçok dengeyi etkilediğini dile getirirken, ücretin hâlâ açlık sınırı altında olan bir ücret olduğuna dikkat çekti. Türkel, şöyle konuştu:
"İşçi kesimi olarak geçmiş dönemde ortaya koyduğumuz düşünceye aynen devam ediyoruz ve asgari ücretin en düşük devlet memuru aylığıyla eşitlenmesi talebimizi koruyoruz"
TİSK Başkanı Ali Nazif Konuk, asgari ücretin belirlenmesinde sosyal barışa katkı sağlamayı amaçladıklarını kaydetti. Komisyon ikinci toplantıyı 12 Aralık'ta TİSK'in ev sahipliğinde gerçekleştirecek.