Simgeli küpeye 'Merkez'i izin

Simgeli küpeye 'Merkez'i izin
Simgeli küpeye 'Merkez'i izin
Merkez Bankası liranın yeni simgesinin her türlü ticari meta üzerinde kullanılabileceğini belirtti ve simgenin rakamdan önce yazılmasını istedi.
Haber: NEŞE KARANFİL - nese.karanfil@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Türk Lirası’nın yeni simgesini isteyen kolye, küpe, kol düğmesi, pul, tabak ya da afiş olarak kullanabilecek. Merkez Bankası TL simgesiyle ilgili sık sorulan soruları değerlendirdi ve bunlara yanıt verdi. “TL simgesinin çeşitli metalarda kolye, küpe, kol düğmesi, pul, tabak, afiş gibi ticari amaçlarla kullanılması serbest midir?” sorusuna yanıt, “TL simgesi izin alınmasına gerek duyulmaksızın, etik kurallar çerçevesinde ve marka-patent ile fikir ve sanat eserleri hukukundan kaynaklanan haklara zarar vermemek koşuluyla ticari amaçlarla kullanılabilir” oldu. Ayrıca Merkez Bankası uyardı: Uluslararası uygulamalara paralel olarak simge, rakamın ya da parasal tutarın solunda olacak ve boşluk bırakılmayacak. 

Çek ve senette de kullanılacak
Merkez Bankası bir yarışma sonucu belirlediği TL simgesi ile ilgili sorulan sorulara yanıt verdi. TL simgesinin ‘TL’ kısaltmasının yerine kullanılıp kullanılmayacağı konusunda Merkez, ‘TL’nin Türk Lirası’nın kısaltması olduğunu, simgenin ise Türk Lirası’nın simgesi olduğunu kaydetti. Simgenin Türk Lirası’nı ifade edebilmek amacıyla kullanıldığı yere göre aynı anda kullanmamak koşuluyla ya simgenin ya da kısaltmanın kullanılabileceğini anlatan Merkez, metinlerde ve resmi yazışmalarda Türk Lirası’nın açıkça yazılması ya da kısaltmasının kullanılması, grafik, tablo gibi yerlerde ise simgenin kullanılmasını; tavsiye etti. Simgenin çek, senet, hisse senedi gibi kıymetli evrakta kullanımının nasıl olacağı sorusuna ise Merkez Bankası, “Simgenin kıymetli evrakta bedelin solunda ve boşluk bırakılmadan kullanılmasında bir sakınca bulunmamaktadır” yanıtını verdi.

Banknotlarda kullanılmayacak
TL simgesinin mevcut banknotlarla kullanılmayacağı da anlaşıldı. Merkez simgenin mevcut banknotlarda ve tertip değişikliklerde kullanılmasının öngörülmediğini belirterek, yeni bir emisyon grubu değişikliğinde durumun değerlendirileceğini kaydetti. Simgenin paranın değerini etkileyip etkilemeyeceği yönündeki soruya Merkez şöyle yanıt verdi: “Simge sadece bir grafik unsuru olmakla birlikte, simge kullanımının paramızın değeri üzerinde etkisi bulunmamaktadır.”

bigPara.com

  ETİKETLER:

  Ankara

  ,

  Merkez Bankası

  ,

  sanat

  ,

  kol

  ,

  Resmi

  ,

  paralel

  ,

  hisse