Şimşek: Maliye Bakanları her talebi karşılayamadığı için popüler değil

Şimşek: Maliye Bakanları her talebi karşılayamadığı için popüler değil
Şimşek: Maliye Bakanları her talebi karşılayamadığı için popüler değil

Bakan Şimşek, 2 milyar TL?lik taşınmazın satılacağını açıkladı.

Başbakan Erdoğan'ın 'Vekillerin sorununu çöz' diye uyardığı Maliye Bakanı Şimşek 'Her talebi karşılayamadığımız için popüler değiliz' dedi

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan’ın hafta sonu Kızılcahamam’da yapılan AKP kampında ‘Seçilen çare aramalı’ sözleriyle kızdığı Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten “Maliye Bakanları popüler değildir” yanıtı geldi.
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, 2010 yılı bütçe görüşmeleri öncesinde soruları yanıtlayan Şimşek, milletvekillerinin Erdoğan’a ilettiği ve Erdoğan’ın tepki göstermesine neden olan “Bizi dinlemiyor” şikâyetini değerlendirirken, “Her talebi karşılayamadıkları için Maliye Bakanları popüler olmuyor” dedi. Daha sonra sunuma geçen Bakan Şimşek, ekonomide verimlilik artışı ve yatırım ortamının iyileştirilmesi amacıyla 2 milyar 75 milyon TL değerinde 290 adet taşınmazın satılması için Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın görevlendirildiğini açıkladı. 

5.9 milyar emlak geliri
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Hazine’ye ait taşınmazların ekonomiye kazandırılması kapsamında 2003 yılından bugüne kadar satış, kira, irtifa, ecrimisil hakkı gibi işlemler neticesinde 5.9 milyar TL milli emlak geliri elde edildiğini söyledi.
Şimşek, 2009 Ocak-Eylül döneminde vergi inceleme elemanlarınca yapılan soruşturmaların sonuçları hakkında şu bilgileri verdi: “Bu incelemelerle 45.9 milyar TL’lik matrah incelemeye tabi tutulmuş, 190.3 milyar TL matrah farkı tespit edilmiştir. Bu yıl içinde yapılan tahsilat öncesi ve sonrası uzlaşmalar sonucunda 617 milyon TL’si vergi aslı ve cezası 344 milyon TL’si gecikme faizi olmak üzere toplam 961 milyon TL tahsilat yapılmıştır.” 

50 milyon TL’lik fırça ayarı
Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından Kızılcıhamam’da gerçekleştirilen kampta milletvekillerinin taleplerini karşılayamaması gerçekçesiyle tepkiyle karşılaşan Şimşek, bütçe kanununa 50 milyon TL’lik sulama ve taşıt alımı gibi projeler için kaynak önergesine onay verdi. Böylece bu kaynaktan milletvekillerinin gölet ve taşıt gibi talepleri bu kaynaklardan karşılanacak. (Radikal)