Şimşek: Vergi affı beklemeyin

Şimşek: Vergi affı beklemeyin
Şimşek: Vergi affı beklemeyin

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek yeniden yapılandırmada taksit sayısında ne gibi kolaylık sağlanacağının planlandığını ifade etti. FOTOĞRAF: DHA

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek gelecek ay af çıkacak beklentisiyle hiçbir mükellefin vergi ödemelerini ertelememesi konusunda uyarıda bulundu

GAZİANTEP - Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, vergi borçlarının yapılandırılması konusunda, “Mükelleflerimizi bir daha uyarıyorum, hiçbir şekilde bir af beklentisine girmesinler, cari yükümlülüklerini yerine getirmede aman rehavet içine girmesinler. Biz, bunun reel değerini azaltmayacak bir formülle taksitlendirmede ve faiz yükünü bir miktar aşağı çekmede kolaylık sağlamayı düşünüyoruz” dedi.
Mükellefi rehavete girmeme konusunda uyaran Şimşek, “Çünkü biz belki belli bir noktadan, belli bir tarihten itibaren başlatırız. Dolayısıyla ‘nasıl olsa kolaylık gelecek, yapılandırma imkânı olacak, ben bu ay da veya gelecek ay da ödemeyeyim’ yanlışına girmesinler. Çünkü ödememenin faizi çok yüksek” dedi. Bakan Şimşek, şöyle devam etti: “Biz şunu yapmayı düşünüyoruz; taksit sayısında nasıl bir kolaylık sağlarız, geçmişe yönelik faiz yükünde acaba enf-   lasyon ve üstü olmak üzere nasıl bir kolaylık sağlayabiliriz. Hiçbir şekilde ‘af’ diye addedilecek bir yapılandırmaya gitmeyiz. Çünkü, vergisini zamanında ödeyen mükelleflere haksızlıktır, adaletsizliktir. Bizim burada yaptığımız şey; krizin koşullarını dikkate alıp, kriz dönemini dikkate alıp, acaba taksitlerde veya faiz yükünde nasıl bir kolaylık sağlayabiliriz. Ama bunu yaparken de 73 milyonun hakkını, hukukunu koruyarak...”

Yunanistan ’ın başarısı bizim başarımız
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Yunanistan Maliye Bakanı’nın Türkiye ’ye bir mektup yazarak “Beraber çalışalım, tecrübelerinizden faydalanalım” dediğini aktaran bir gazetecinin, “Bu konuda ortak bir çalışma yapacak mısınız?” sorusu üzerine de, her zaman uluslararası platformlarda ve birebir görüşmelerde komşulara ve diğer ülkelerle yakın bir diyalog içinde olduklarını vurguladı. (aa)


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Yunanistan

  ,

  Gaziantep