Şimşek: Vergi yapılandırması netleşmedi

Şimşek: Vergi yapılandırması netleşmedi
Şimşek: Vergi yapılandırması netleşmedi

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek (ortada) ve Enerji Bakanı Taner Yıldız, Uludağ ve Çamlıbel Elektrik Dağıtım ın devir törenine katıldı.

Ali Babacan vergi ve prim borçlarında yeniden yapılandırma konusunda net konuşurken Maliye Bakanı Şimşek'ten kafa karıştıracak bir açıklama geldi: Detaylandırılmış çalışma yok

# ANKARA - Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Ali Babacan vergi ve prim borçlarında yeniden yapılandırma olacağına ilişkin net konuşurken, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten kafaları karıştıracak bir açıklama geldi. Şimşek, tamamlanmış bir çalışmanın olmadığını belirterek “Yapılabilir bir çalışma” dedi. Vergi gelirlerinde sıkıntı olmadığını vurgulayan Şimşek, “Ama yeniden yapılandırma maliyet içermez” diyerek çelişkili bir açıklamada bulundu.

‘Alacaklar değerinin altında olmaz’
Şimşek, Uludağ ve Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin devir sözleşmesi imza töreni çıkışında gazetecilerin konuya ilişkin sorularını yanıtladı. Şimşek, vergi borçlarının yeniden yapılandırması konusunda, henüz tamamlanmış bir çalışmanın söz konusu olmadığını belirterek, “Yapılandırma meselesine üzerinde çalışılabilir bir konu diye bakmak lazım” dedi.
Şimşek, vergi borçlarında kolaylık sağlanarak yeni bir yapılandırmaya gidilecekse bunun mutlaka kamu alacağının reel değerini koruma esası çerçevesinde gerçekleştirileceğini belirtirken, “Kamu alacağının reel değerinin altında bir yapılanma en azından Maliye Bakanlığı olarak gündemimizdeki bir konu değil. Ama vatandaşa, esnafa, mükellefe kolaylık sağlama anlamında, taksit sürelerinin uzatılması anlamında geçmişte varsa çok yüklü birtakım ödemelerin daha makul seviyelere yani enflasyona paralel düzeye çekilmesi hususları değerlendirilebilir” diye konuştu.

‘Af adaletsizliktir’
Bakan Şimşek, çalışmanın af niteliğinde olmayacağını ifade ederken, afların adaletsiz olduğunu söyledi. Şimşek, “Vergide uyumu bozduğu, memlekete de uzun vadede yararı olmadığı kanısındayım. Ama mükellefimize de birtakım kolaylıklar sağlanması hususu zaten bizim her zaman üzerinde çalışma yaptığımız ve değerlendirdiğimiz hususlardan bir tanesidir. Yapılandırma meselesi de üzerinde çalışılabilecek bir konu. Sayın Başbakanımızın bu konuda bir ifadesi oldu. Henüz detaylandırılmış bir konu değil” dedi.

‘Seçim yatırımı değil’
12 Eylül anayasa referandumuna sayılı günler kala hükümetin böyle bir adım atmasının ‘seçim yatırımı’ yorumlarının anımsatılması üzerine Şimşek, bu tür değerlendirmelerin gündeme geldiğini ancak bunların gerçeği yansıtmadığını kaydetti. Vergi borçlarının yapılandırılmasının da Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) heyetinin Başbakan’ı ziyaretinde gündeme geldiğini belirten Şimşek, bu tür konuları referandum öncesine denk getirme gibi bir durum olmadığını söyledi. Şimşek, “2008’de seçim yoktu. Küresel kriz nedeniyle, kriz şartları dikkat alınarak bu tür bir çalışma içerisine girmiştik” dedi.

Hedeflerden taviz verilmeyecek
Geçen günlerde esnafın kredi faiz oranına yapılan indirimin de ‘seçim ekonomisi’ olarak yorumlandığını anımsatan Şimşek, “Birincisi bütçe açığının milli gelire oranı yüzde 4.9 olacak diye bir taahhütte bulunduk. Bu sene o açığı o seviyede tutturmak için gereken çabayı göstereceğiz. İkincisi şu ana kadarki uygulama, bu hedefleri yakalayabileceğimiz yönünde. Üçüncüsü de Avrupa ve dünyada borç stokunun milli gelire oranının düşmesi ihtimali olan çok nadir ülkelerden bir tanesiyiz. Dolayısıyla ‘mali disiplin elden gidiyor, işte hükümet seçim atmosferine girdi, bol keseden dağıtıyor’ şeklinde yaklaşım rakamlara yansıyorsa o zaman konuşalım. Ama bugün itibariyle biz tedbir alırız, gereken destekleri veririz, onlarla birlikte düşünürüz” ifadesini kullandı. 

‘Devlet elektriği iyi işletemedi’
Limak, Kolin ve Cengiz inşaat ortaklığı 1 milyar 200 milyon dolar bedelle Uludağ ve Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş.’yi devraldı. Böylece elektrik dağıtımda altı bölge özel sektöre devredilmiş oldu. Uludağ ve Çamlıbel Elektrik Dağıtım’ın hisse devir sözleşmeleri, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın katıldığı törende imzalandı.

Özel sektörü de uyardı
Törende konuşan Şimşek, elektrik dağıtım bölgelerini devletin işletemediğini, “Devlet, bunları işletemiyor. İyi işletse TEDAŞ bu kadar borçlu olmazdı” sözleri ile ifade ederken, şu an özel sektör tarafından yönetilen Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş.’ye uyarıda bulundu. Şimşek, özel sektöre daha önce devredilen bazı dağıtım bölgelerinin iyi yönetilemediğine dair sinyaller aldıklarını belirtirken, “Örneğin Ankara’da. Bu konuda şikâyetler çok. Elektrik kesintilerinin artmaması lazım” dedi.   Botaş’ın Elektrik Üretim A.Ş.’ye gaz verdiğini, ancak dağıtım şirketlerinin para toplayamaması nedeniyle şirketlerin birbirlerine ödeme yapamadığını anlatan Şimşek, bu durumun kamu finansman dengelerine de olumsuz yansıdığını vurguladı.
(Radikal)