Şimşek'ten 'Beklentiye girip vergiyi ödememezlik yapmayın' uyarısı

Şimşek'ten 'Beklentiye girip vergiyi ödememezlik yapmayın' uyarısı
Şimşek'ten 'Beklentiye girip vergiyi ödememezlik yapmayın' uyarısı

Şimşek, Sadece vergi borçları yapılandırılarak mükellefe taksit ve faizde kolaylık sağlanacak dedi.

Yapılacak vergi düzenlemesinin kesinlikle af olmayacağını belirten Maliye Bakanı Şimşek, 'Yeniden yapılandırma bu dönemi kapsamayacak. Beklentiye girip borcu ödememezlik yapmayın' dedi

ANKARA - Önce Başbakan Tayyip Erdoğan ardından da Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ’ın açıkladığı prim ve vergi borçlularına yönelik düzenleme netleşmeye başladı. Ancak Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, borçluları beklentiye girmemeleri konusunda uyardı.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, vergi borçlarıyla ilgili düzenlemeyi bir an önce çıkaracaklarını belirterek, “Ama bu, kesinlikle bir af değil. Sadece vergi borçları yapılandırılarak, mükellefe taksit ve faizde kolaylık sağlanacak” dedi.

Şimşek, vergi borçlarıyla SSK ve Bağ-Kur prim alacaklarına ödeme kolaylığı konusunda kamuoyunda bir beklenti oluştuğuna işaret etti. Tahsilat ve vergiye uyumda sıkıntı yaşanmaması için bu konudaki çalışmayı bir an önce tamamlamak istediklerini anlatan Şimşek şöyle konuştu:

Anaparadan vazgeçilmiyor “Bu tamamen vergi borçlarının yeniden yapılandırılmasına dönük bir uygulama olacak. Burada vergi alacakları yapılandırılarak, mükelleflere taksit ve faizde kolaylık sağlanacak. Düzenleme kapsamında kamu alacakları, reel değerinin altında kalmayacak. En kötü şartlarda bile enflasyonla güncellenmiş bir tahsilata gidilecek. Anaparadan da hiçbir şekilde vazgeçilmeyecek. Vergi borçları enflasyonla güncellenmiş rakamların altına inmeyecek.”

Aksi halde zarar görürler’
Maliye Bakanı Şimşek, ödeme kolaylığının daha önceki bir tarihe kadar olan vergi borçlarını kapsayacağını da söyledi.
Düzenlemede, mutlaka bir kesinti tarihi olacağını kaydeden Şimşek, “Uygulama bu dönemi kapsamayacak. O nedenle mükelleflerimiz, ‘nasıl olsa vergi borçlusuna kolaylık getirilecek’ diyerek, bu dönemdeki vergi borçlarını ödememezlik etmesin, ödemelerini hiçbir şekilde aksatmasın. Aksi halde bundan zarar görürler. Ben, bütün mükelleflerimizin bu hususa dikkat etmelerinin kendi yararlarına olduğuna dikkati çekmek istiyorum” dedi.
Bu arada Maliye Bakanlığı ve Gelir İdaresi Başkanlığı yetkililerinden edinilen bilgiye göre, vergi borçlarının yapılandırılması konusunda iki alternatif bulunuyor. İlk alternatifi, vergi alacakları için Tecil ve Taksitlendirme Tebliği çıkarılması oluşturuyor. 2008 yılı içerisinde de başvurulan bu yöntemde, vergi borçlularına daha düşük bir tecil faiziyle, belli sürelerde taksit imkânı sağlanıyor. 2008 yılında çıkarılan tebliğde, vergi borçları, yıllık yüzde 3 tecil faiziyle 18 ay taksitlendirilmişti. Tecil faizi, halen yıllık yüzde 19 olarak uygulanıyor.
Borçların tahsilinde tecil ve taksitlendirme yönteminin tercih edilmesi halinde, Maliye Bakanlığı’nın çıkaracağı bir tebliğ ile vergi alacakları taksitlendirilecek ve borçlara makul oranlı bir tecil faizi uygulanacak.
Maliye Bakanlığı, yürürlükteki mevzuat uyarınca vergi borçlarını 36 aya kadar taksitlendirebiliyor. Yeni düzenlemede taksitlendirme süresinin 36 ay mı, bu sürenin altında mı, yoksa üstünde mi olacağına çalışmalar sonunda karar verilecek. 
Ödeme kolaylığındaki ikinci yöntem ise kanuni düzenleme ile hayata geçirilebiliyor. Daha önce SSK ve Bağ-Kur prim alacaklarının tahsilinde de kullanılan bu yöntemde, vergi borçlarında ana paraya dokunulmuyor, faiz ve gecikme zammının bir bölümü ise siliniyor. Anaparayla faiz ve gecikme zammının kalan bölümünün de, düşük tecil faiziyle taksitlendirilmesi yoluna gidiliyor.

Hangi kapsama girecek?
Vergi borçlularına ödeme kolaylığında yöntemin yanı sıra, alacakların kapsamı da Maliye’nin çalışmalarında netleşecek. Maliye bürokratları, düzenleme çalışmalarında şu hususlara da açıklık getirecek: “Sadece kesinleşmiş vergi alacakları mı kapsamda olacak? İhtilaflı alacakların durumu ne olacak? İnceleme aşamasındaki alacaklar da kapsama dahil edilecek mi? Servet veya stok beyanına gidilecek mi? Matrah artırımı olacak mı?” (aa)

36.4 milyar lira alacağı var

Gelir İdaresi Başkanlığı’nca açıklanan vergi borçluları listesi üzerinde yapılan hesaplamalara göre, en borçlu ilk 7 bin mükellefin devlete 36.4 milyar lira vergi borcu bulunuyor. Bunun 10 milyar 66 milyon lirasının da ilk 50 mükellefe ait olduğu dikkat çekiyor. Aynı şekilde vergi borcu toplamı, ilk 100 mükellef için 13 milyar 6.9 milyon lira, ilk 2 bin mükellef için 28 milyar 336.7 milyon lira, ilk 3 bin mükellef için 30 milyar 919 milyon lira, ilk 5 bin mükellef için 34 milyar 252.8  milyon lira, ilk 6 bin mükellef için de 35 milyar 442 milyon lira şeklinde belirleniyor.
Resmi verilere göre, sayısal olarak vergi borçlularının büyük bölümünü 5 bin lira ve altı vergi borcu olanlar meydana getiriyor.

Yüzde 20’si alınabiliyor
Gelir İdaresi Başkanlığı yetkilileri, önceki dönemlerde de başvurulan tecil ve taksitlendirme uygulamalarında, toplanması mümkün olan vergi alacaklarının genellikle yüzde 20’si ile 30’u arasındaki bölümünün tahsil edildiğini belirtiyor.
2008 yılında gerçekleştirilen tecil ve taksitlendirme için de Türkiye genelinde 1 milyon 520 bin başvuru olmuştu. 324 bin 500’ünü İstanbullu, 123 binini Ankaralı, 105 binini de İzmirli mükelleflerin meydana getirdiği başvuru sahipleri, uygulama ile 11 milyar 320 milyon lira tutarındaki
vergi borcunu taksitlendirmişti.
Küresel krizin başlangıç dönemindeki bu uygulamada, vergi borçlarının yüzde 50’si için başvuru yapılmıştı. İlk aylarda yüzde 50 dolayında olan tahsilat oranı da, takip eden aylarda ciddi oranda düşmüş ve uygulama, yüzde 20’nin altında tahsilatla sonuçlanmıştı.