Sinek krizi bitti, sıra ilaçta

Geçen yıl Akdeniz sineği nedeniyle Rusya'ya yaş sebze ve meyve ihracatında yaşanan sorunlardan sonra şimdi de Rusya'nın ihracatı 'laboratuvarlarda tahlil' şartına bağlaması büyük sıkıntı yaratıyor.

HATAY - Geçen yıl Akdeniz sineği nedeniyle Rusya'ya yaş sebze ve meyve ihracatında yaşanan sorunlardan sonra şimdi de Rusya'nın ihracatı 'laboratuvarlarda tahlil' şartına bağlaması büyük sıkıntı yaratıyor. Türkiye'de yeterli laboratuvar olmaması nedeniyle ihracatın yakın bir zamanda durma noktasına geleceğini belirten ihracatçılar, gerekli denetimin hükümet tarafından üretim aşamasında yapılmasını istiyorlar. Akdeniz Yaş Meyve ve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Kavak, üretim aşamasında gerekli denetimlerin yapılmamasının ihracatçıyı mağdur ettiğini, ilaç kalıntısı analizi yapan laboratuvar yetersizliği nedeniyle ihraç ürünlerinin heba olacağını savundu.
Laboratuvar yetersiz
Yaş meyve ve sebzeyi ilaç kalıntısı için analiz edecek laboratuvarların sadece 10 ilde bulunduğunu ve sonuçların dört gün sonra verildiğini ifade eden Birlik Başkanı Ali Kavak, şöyle devam etti: "Bakanlık yetkililerinin, ülke ekonomisini yakından ilgilendiren bu hassas konuyu bizimle paylaşmadan, altyapısını hazırlamadan, laboratuvarları tam kapasiteyle yaşama geçirmeden uygulamaya başlaması tüm ihracatçıların tepkisini çekti. Hükümet, üretim aşamasında, tarlada gerekli denetimleri yapmadığı için kimin nasıl ilaç kullandığını bilmiyor. Şimdi, üreticilerin yaptığı hatanın acısını biz çekeceğiz."