Sınıfının en güçlüsü yenilendi

Sınıfının en güçlüsü yenilendi
Sınıfının en güçlüsü yenilendi

İçi, dışı ve motorları yenilenen Transporter?dan bu yıl 5 bin adet satılması hedefleniyor.

Volkswagen Ticari'nin amiral gemisi Transporter yenilenerek satışa sunuldu. Yeni motor ve tasarıma sahip Transporter'ın fiyatı 39 bin 500 liradan başlıyor

İSTANBUL - İlk kez 1950 yılında seri üretime geçen ve Volkswagen’de Beetle’dan sonra markanın ikinci efsanesi haline gelen Transporter yenilendi. 2.5 litrelik motoru yenilenen ve 2 litreye inen Transporter’ın gücü de 174 beygirden 180 beygire çıktı. Böylece Transporter sınıfının en güçlü aracı unvanını korudu.
Volkswagen tasarımcısı Valter De Silva’nın Scirocco, Golf ve Polo’daki çizgilerini taşıyan aracın yenilenmesi için 600 milyon avro harcandı. Önünde farları, ızgarası, tampon ve kaputu yenilenen, anteni aynalara entegre hale getirilen Transporter 39 bin 500 liradan satışa çıktı. 

‘Daha iyisini yaptık’
Doğuş Otomotiv Volkswagen Ticari Araç Genel Müdürü Kerem Güven, 2003 yılında Transporter’ı piyasaya sunarken, “Biz daha iyisini yapana kadar en iyisi bu” dediklerini hatırlatarak, şimdi 2009 yılında ise daha iyisini yaptıklarını duyurdu.
Kerem Güven, yeni Transporter’ın kişisel konfor özelliklerini fazlasıyla barındırdığını söyledi. Transporter ticari araçlarda siyah ve beyaz renk egmenliğinden kurtularak 16 yeni renk seçeneğine kavuştu.
Güven, şimdiden çok olumlu tepkiler almaya başladıklarını ifade ederek, “Sene sonuna kadar getireceğimiz araçlar tahmin ediyorum talebin altında kalacak. Bizim için 2010 yılı kesinlikle bu senekinden daha iyi olacak. 2010 yılı, bu senenin yüzde 30-40 ilerisinde bir satış adedi gerçekleştireceğimiz bir sene olacaktır” dedi. Güven bu yıl Volkswagen ticari aracın 15 bin adedin üzerinde, yeni Transporter’ın ise 5 bin adedin üzerinde satacağını düşünüyor. Volkswagen ticari araçta Transporter en çok Cityvan yani iki koltuk sıralı ve arkası kapalı olarak satılıyor.

İlk kez DSG kullanılıyor
Volkswagen Transporter’ın en büyük yeniliği motor ve şanzımanda yapıldı. Yüksek performanslı, sessiz, sarsıntısız, çevreci yeni nesil 2.0 TDI motor ile yeni Transporter artık çok daha güçlü ve ekonomik oldu. Yeni Transporter’la dünyada ilk kez bir ticari araçta 7 vitesli çift debriyajlı vites kutusu (DSG-Otomatik) sunuldu.
Transporter’da 102 ve 140 beygirlik tek turbolu ve 180 beygirlik çift turbolu motor seçenekleri bulunuyor. Azaltılmış gürültü düzeyinin yanında yakıt tüketimi ve karbondioksit değerlerinde ortalama yüzde 10’luk bir azalma da sağlandı.
Aracın içinde yeni dizayn gösterge paneli, direksiyondan kumandalı üç kollu deri kaplı direksiyon simidi, yeni CD ve radyo, hız sabitleyici, klimatik klima, yeni koltuk döşemeleri gibi özellikler var. (Radikal)