Sınır ticaretine kolaylık sağlanıyor

ANKARA - Sınır illerinde ticaret yapma kolaylığı getiren Bakanlar Kurulu kararı kabul edildi. Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, söz konusu düzenlemenin Ermenistan’ı da etkileyebileceğinin hatırlatılması üzerine, “Sınır ticareti ile ilgili karar çıkarılırken şurayı burayı hedef alınarak yapılmadı” diye konuştu.
Başbakan Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu’nun ardından konuşan Cemil Çiçek, sınır ticaretinin düzenlenmesine ilişkin kararın Bakanlar Kurulu’nda imzalandığını söyledi.  İçinden geçtiğimiz ekonomik sıkıntılar ve zorluklar açısından bu kararın önemli olduğunu söyleyen Çiçek, “Bu kararla ülkemizin Güneydoğu ve Doğu Anadolu’ya kara sınırı bulunan komşu ülkelerle yapılacak ihracat ve ithalat esasları belirlemektir.  Artvin, Ardahan, Iğdır, Ağrı, Van, Hakkâri, Şırnak, Mardin, Şanlıurfa, Kilis, Gaziantep ve Hatay illerini içine almaktadır” dedi. Amacın Türk ekonomisinin ve söz konusu bölgelerin canldırılması olduğunu söyleyen Çiçek sözlerine şöyle devam etti:
“Sınır ticaretiyle ilgili olarak her bir kişi veya şirket tarafından ayda toplam 50 bin dolar karşılığı eşya ithal edebilme imkânı getiriliyor. İthalat işleminde ilin ihtiyacı esas alınırken yetkili iller dışında satışta yaptırım getiriliyor. İthal ürünlerle miktarlarını ilgili kurumlar koordine ederek Dış Ticaret Müsteşarlığı tarafından belirlenmesi planlanıyor. Petrol ve petrol ürünleri sınır ticareti dışında tutulması var.” (Radikal)