'Sınırlamaya piyasalar karar versin'

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu Başkanı (BDDK) Tevfik Bilgin, bankacılık sektöründe yabancıların payının sınırlanmasına ekonominin tüm aktörlerinin karar vermesi gerektiğini söyledi.
Haber: İLKER PEHLİVAN / Arşivi

İSTANBUL - Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu Başkanı (BDDK) Tevfik Bilgin, bankacılık sektöründe yabancıların payının sınırlanmasına ekonominin tüm aktörlerinin karar vermesi gerektiğini söyledi. Merkez Bankası, BDDK, Türkiye Bankalar Birliği ve TİM başkanları ile 'Emek Yoğun Sektörlerin İhracat Finansmanı, Sorunlar ve Çözüm Önerileri' konulu toplantıda bir araya geldi. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı, sorunlara isim koymak için üç yıl aradan sonra iki sektörün bir araya geldiğini belirtti.
Toplantıya katılan BDDK Başkanı Tevfik Bilgin konuşmasında, bankacılık sektöründeki yabancı payıyla ilgili 'sınırlama' tartışmalarına yer verdi. Bilgin, geçmişte olduğu gibi bugün de milli bankalara ihtiyaç duyduğunu belirterek şunları söyledi: "Sektörde yabancı payı Yapı Kredi operasyonu hariç yüzde 8'lerde. Yıl sonunda yüzde 15-20'lerde olabileceğini söylemiştim. Avrupa ülkelerinde sınır var. Türkiye'de sınırlamaya ekonominin aktörleri topluca karar vermeli." Yabancı bankaların gelmesini olumlu karşıladıklarını belirten Bilgin, "Ancak burada yabancıların reel sektöre bakış açısı önemli. Yabancının risk algılamasıyla yerli bankacı arasında anlayış farkı olacak. Yabancı bankalar kredileri tıkayabilir" dedi.
Türkiye Bankalar Birliği Başkanı (TBB) Ersin Özince de, sektörde yabancı payına sınırlama ile ilgili soru üzerine şunları söyledi: "Bankacılık sektörünün büyümeye ihtiyacı var. Bu kadar büyük potansiyeli olan ülkenin daha büyük mali sektöre ihtiyacı olacak. Bunun için içeriden de dışarıdan da sermaye özendirilmeli. Ama ne kadarının yabancı sermaye olacağı siyasi konu. Sektörümün ihtiyacı olan daha fazla ticarettir, onu da ticari tarafla değerlendirdik."
'Bankacı hortumcu değil'
Bu arada, TİM Başkanı Satıcı, reel sektörle bankacılık sektörü arasında ciddi bir psikolojik sorun olduğunu söyledi. 2001 krizinden bu yana sıkıntılara katlandıklarını ifade eden Satıcı, "Bankacılık sektörü güçlendi. Makro dengelerdeki iyileşme sokağa yansımadı. İyileşmenin vatandaşa yansıması için mikro dengeler tutturulmalı. Bunu bu dönemde yapacak olan bankacılık sektörü" dedi. TBB Başkanı Özince ise, bankacılığın sadece reel sektörle değil çok sayıda bireyle sorunu olduğunu, ancak artık psikolojik sorunları yenmenin zamanının geldiğini vurguladı. Özince bankacıya hortumcu gözüyle bakmakla bu sorunun aşılmasının mümkün olmadığını kaydetti. Bunun üzerine, Satıcı'ya, "Reel sektörde bankacılık sektörüne hortumcu diye mi bakıyor?" diye soruldu, Satıcı da, "Baktığımız yerden böyle gözükmüyor. Her sektörün içinde kötü niyetliler olabilir. Bu, sektöre şamil edilmemeli" dedi. Satıcı, Serdengeçti'nin kendilerine, "Siz değerli TL ile ilgili konuşma hakkına sahipsiniz ama piyasadaki gürültü sizden değil, sizin arkanıza kayıt dışılar, bankalara döviz bindirmiş, bu işten, sistemden beslenen adamlar sığınıyor" dediğini de kaydetti. MB Başkanı Süreyya Serdengeçti ise, yaptıkları araştırmaya göre, kayıt dışı ekonominin yüzde 16 ile yüzde 50 arasında olduğunu, yüzde 16'nın bile yüksek olduğunu aktardı. Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen de, bankacılıktaki büyümenin ihracatçıyla gerçekleşeceğini söyledi.