Sınırsız başkanlığa devam

CHP, yıllardır koltuklarını bırakmak istemeyen başta Türkiye Ensaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu Genel Başkanı olmak üzere binlerce oda, birlik, federasyon ve konfederasyon başkanına tekrar seçilmelerinin önünü açtı.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - CHP, yıllardır koltuklarını bırakmak istemeyen başta Türkiye Ensaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu Genel Başkanı olmak üzere binlerce oda, birlik, federasyon ve konfederasyon başkanına tekrar seçilmelerinin önünü açtı.
Anayasa Mahkemesi, CHP'nin açtığı davada oda, birlik, federasyon ve konfederasyonlarda başkanlık görevini üst üste iki dönem yapanların bir dönem geçmedikçe tekrar seçilemeyeceğine ilişkin yasa hükmünü iptal etti. Mahkeme, iptalle birlikte düzenlemenin yürürlüğünü de durdurdu.
Yüz binlerce üyesi bulunan esnaf ve sanatkâr meslek kuruluşlarını yakından ilgilendiren düzenleme haziran ayında yapılmıştı. Bu düzenleme AKP'nin esnaf örgütlerinin yönetimlerini değiştirme operasyonu olarak eleştirilmiş ve CHP tarafından Anayasa Mahkemesi'ne götürülmüştü.
Görüşmelerini dün tamamlayan Anayasa Mahkemesi, CHP'nin iptal ve durdurma istemini karara bağlayıp dava konusu düzenlemeyi iptal ederek yürürlüğünü durdurdu. Bu kararla, yedi yıldır Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu, 14 yıldır da Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) başkanlığını sürdüren TESK Genel Başkanı Derviş Günday'ın aynı göreve yeniden seçilmesi önünde de yasal engel kalmamış oldu.