Sıra iş dünyasında

Denetim tehdidi
Devlet Bakanı Babacan, kurumlarda 10, gelirde beş puanlık vergi indiriminin kayıt dışıyla mücadelede ciddi adım olduğunu belirtti. Sıranın işadamlarına geldiğini söyleyen Babacan, "Biz de bize doğru bir adım bekliyoruz. Denetimler de artacak" dedi.
'İndirim sürecek'
Babacan, kayıt dışılık azaldıkça vergi indirimlerinin süreceğini, aksi halde geriye dönüşün bile yaşanabileceğini belirtti. Maliye Bakanı Unakıtan: "Vergi yükünü düşüren uygulamalar sürecek, böylece ekonomi canlanacak, bu da istihdamı artıracak."

ANKARA - Kurumlar vergisinde 10, gelir vergisinde 5 puanlık indirime giden hükümet, "Sıra işadamlarında" dedi. Devlet Bakanı ve başmüzakereci Ali Babacan, vergi indirimleriyle kayıt dışıyla mücadelede çok önemli bir adım attıklarını belirterek, şimdi adım atma sırasının sanayii ve işadamlarına geldiğini söyledi. "Biz de sanayici ve işadamlarından, bize doğru bir adım bekliyoruz. Bu da sanayici ve işadamlarının kayıt dışılığı gündemden çıkarmaları" diyen Babacan, kayıt dışılık azaldıkça vergi indrimlerinin süreceğini, aksi takdirde, geriye dönüşün bile yaşanabileceği mesajını verdi.
Ankara Sanayi Odası (ASO) Meclisi'nin aylık olağan toplantısına katılan Babacan, önceki gün Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan vergi indirimlerine değindi ve iş dünyasına çağrıda bulundu. Vergi konusunda üç yılda kademe kademe iyileştirmeler yapıldığını şimdi de büyük oranda vergi indirimine gitme kararı aldıklarını vurgulayan Babacan, hükümet olarak, bir karar almadan önce bütün teknik çalışmaları yaptıklarını, ve uluslararası kuruluşlarla istişarelerde bulunduklarını söyledi. Ali Babacan, atılan her adımın makroekonomik dengelerle uyumlu adımlar olduğuna dikkati çekerken, "İki ölçüp bir biçeceğiz, iki kere düşünüp ondan sonra adım atacağız" dedi.
Ali Babacan, vergi indirimleriyle Türkiye'de yatırım ortamının çehresinin değişeceğini, özel sektörün elinde yatırım için daha çok kaynak olacağını, kayıt dışılıkla mücadelede önemli adım atıldığını ifade etti. Ekonomide kat edilen önemli mesafelere rağmen son üç yıllık dönemde kayıtdışı ile mücadelede aynı başarıyı yakalayamadıklarını söyleyen Babacan, sıranın iş dünyasına geldiğini de şu sözlerle vurguladı: "Biz hükümet olarak sanayici ve işadamlarına doğru bir adım attık. Ancak, biz de sanayici ve işadamlarından bize doğru bir adım bekliyoruz. Bu da nedir? Sanayici ve işadamlarının kayıt dışılığı gündemden çıkarması. Kurumlar vergisindeki düşüş çok büyük bir fırsat, özel sektöre büyük bir kapı açtık. 2006-da kayıt dışında somut adımlar görürsek, bu indirimlerin gerisinin geleceğini garanti ediyorum. Ancak, vergi oranlarında indirimler yapılmasına rağmen kayıt dışılıkta değişiklik olmazsa, geriye dönüşler de olabilir. Kayıt dışılıkta önemli adımlar görmek istiyoruz."
Kayıt dışı çalışıldığı sürece Avrupalı firmalarla ortak bir yatırıma gitmenin zor olduğuna dikkati çeken Devlet Bakanı Babacan, KOBİ'lerin kurtuluşunun, Avrupalı karşıtları ile işbirliği yapmalarından ve kayıt dışılıktan uzak durmalarından geçtiğini söyledi.
'Yakalamak zor değil'
Devlet Bakanı Ali Babacan, kayıt dışılıkta ısrar eden işadamlarına da üstü kapalı, 'İstersek yakalarız' mesajını verdi. Hükümette işadamı kökenli çok sayıda bakanın bulunduğuna işaret eden Babacan, "İş hayatı ile organik bağları olan bir hükümetiz. Ne olup bittiğini herkes çok iyi biliyor. Üç, beş telefonla sektörün, firmaların durumu ortaya çıkıyor" diyerek, kendi isteğiyle kayda girmeyen mükelleflerin artık daha kolay yakalanabileceğine dikkat çekti.
Bir başka vergi barışını kimsenin beklememesini, kayıt dışı olan herkesin risk altında olduğunu belirten Babacan, şunları söyledi: "Ne siz üzülün ne de başkaları. 1 Ocak 2006'dan itibaren tüm sanayici ve işadamları kayıt dışılık konusunda yeniden düşünmeli. Hükümet olarak 2006'da kayıt dışılık konusunda somut adım bekliyoruz.
Kıdem tazminatı alkışı
ASO Başkanı Zafer Çağlayan'ın kıdem tazminatıyla işsizlik sigortasının birleştirilmesi önerisine destek veren Babacan, işadamlarından alkışlarla teşekkür aldı. Sosyal Güvenlik Reformu'na da değinerek, yeni bir perspektifle konunun ele alındığını ifade eden Çağlayan, "İşgücü piyasasında mutlaka farklı bir anlayış ile daha esnek bir yapıya gitmemiz lazım" vurgusu yaptı. Babacan, Türkiye'de sosyal güvenlik konusunda, doğru adımların atılması halinde Fransa'da, Almanya'da ve ABD'de karşılaşılan problemlerle, hiçbir zaman karşılaşılmayacağına dikkat çekti.
AB'de işler yolunda
AB sürecindeki reformların yavaşladığı ve rehavete kapılındığı eleştirilerine katılmadıklarını belirten Devlet Bakanı Ali Babacan, "Biz 12 ayda tarama sürecini bitireceğiz inşallah" diye konuştu.
Bir işadamının, "Göstergeler iyi ama kredi derecelendirme kuruluşları notumuzu yükseltmiyor? Göremediğimiz riskler mi var" sorusu üzerine de Devlet Bakanı ve başmüzakereci Babacan şunları söyledi: "Küresel sermaye Türkiye'ye vereceği kredi notunu zaten verdi" ifadesini kullandı. Babacan, yabancıların 45 milyar dolarlık hisse senedi ve devlet iç borçlanma senetleri yatırımlarını da buna örnek gösterdi.